> Projekti

NAŠA MALA KNJIŽNICA

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 23. 6. 2021.

Njihova je slikovnica proglašena najboljom!

Projekt je usmjeren na stalno povećanje i razvoj publike među djecom, kako bismo u budućnosti dobili publiku koja će biti spremna kritički čitati književna djela

Najviše smo ponosni na svoju slikovnicu koju smo sami osmislili i ilustrirali. Proglašena je za najbolju te smo svi dobili nagradu, jednoglasan je 3.a, koji je s učiteljicama Biljanom Kodžoman i knjižničarkom Natašom Mesić Muharemi, odradio projekt Naša mala knjižnica.

Nagrađenu slikovnicu možete vidjeti ovdje: Kako je Mica Vrtlarica prevarila Macana Detektiva

Projekt je usmjeren na stalno povećanje i razvoj publike među djecom, kako bi se u budućnosti dobilo publiku koja će biti spremna kritički čitati književna djela.

Čitali su knjige raznih autora i naslova: Kestutis Kasparavičius: Drhturavi vitez, Susanna Mattiangeli: Tko je Antonio?, Aino Havukainen, Sami Toivonen: Tiko i Piko, Ida Mlakar Črnič: U blizini živi djevojčica, Tamara Bakran: Rosica i fazan i Nada Horvat: Slučajevi Detektiva Macana.

Uz knjige, svaki je učenik dobio i kreativne knjižice u kojima su se nalazile aktivnosti i zadatci koji su poticali učenike na čitanje i aktivno sudjelovanje u projektu. Prije svakoga čitanja, knjižničarka je pripremila kratku prezentaciju o državi iz koje dolazi pisac i tako su saznali razne i zanimljive podatke.

Bili su vrlo aktivni te su svemu pristupali s velikom zainteresiranošću. Sami su osmislili i napravili svoj čitateljski kutić i vlakić. S užitkom su slušali i čitali predložene knjige te rješavali zadatke koji su se od njih tražili.

Izradili su svoga knjižnoga junaka, lutku Detektiva Macana, koju su poslali na razmjenu u OŠ na otoku Krku. Njihov je, pak, knjižni junak došao k njima. Potrudili su se uključiti ga što više u svoj školski i privatni život. Bio je s njima na svim nastavnim satima, vodili su ga na Sajam znanosti, a pokazali su mu i Osijek i okolicu. Sve su fotografije poslali svojim prijateljima pri povratku njihova junaka.

Poput Tika i Pika, igrali su se i detektiva te proučavali otiske prstiju, tražili zakopano blago. U nekim su aktivnostima, poput proučavanja pataka i izrade plakata, sudjelovali i učenici iz Posebnoga razreda.

Najviše ih je rastužila slikovnica U blizini živi djevojčica pa su joj odlučili napraviti kuću.

Primivši zahvalnice i poklone, željno iščekuju sljedeću školsku godinu i nove čitalačke izazove.