> Projekti

ČITANJE NE POZNAJE GRANICE

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 1. 6. 2023.

Učenici i ove godine sudjelovali u međunarodnom projektu Čitanje ne poznaje granice

Osnovna škola Darda i ove je školske godine nastavila provoditi projekt Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja.  U projektu su sudjelovali učenici 3. b razreda, njihova učiteljica Gordana Kunšt i knjižničarka Nataša Mesić Muharemi. Također smo i nastavili suradnju s Osnovnom šolom Pesnica iz Pesnice pri Mariboru.

Ove smo godine odlučili pročitati knjigu U blizini živi djevojčica slovenske spisateljice Ida Mlakar Črnič, a ilustrirala ju je Peter Škerl. To je slikovnica o djevojčici bez imena, bez prijatelja i bez vlastite sobe. Na nju nitko ne obraća pažnju i ne poziva je u društvo. A ona čezne za nježnošću i društvom baš kao i svi ostali.

Učenike se ova slikovnica jako dojmila te su, nakon čitanja, bili vrlo tužni. Razmislili su o svojim postupcima prema drugima te obećali da nikada neće dozvoliti da se netko u njihovom društvu osjeća izolirano, nevidljivo.

Sam projekt smo započeli izborom knjige koju ćemo čitati. Knjižničarka je predstavila učenicima nekoliko naslova slovenskih autora koje se nalaze u knjižnici te su se učenici jednoglasno odlučili za ovu knjigu. Nakon toga je slijedilo upoznavanje sa zemljom iz koje potječe slikovnica. Neki su učenici već čuli za Sloveniju, ali bilo je i onih kojima je to bilo prvi put. Upoznali smo se s glavnim obilježjima države Slovenije, njezinim prirodnim i kulturnim obilježjima, ali i sa slovenskim jelima i slasticama.

Za Božić smo razmijenili božićne čestitke s našim slovenskim prijateljima i vrlo se obradovali kada su njihove stigle u našu školu.

Nakon što su svi učenici pročitali knjigu, razgovarali smo o osjećajima, o tome što sve djevojčica nema i kako bismo joj mi pomogli. Učenici su na listićima pisali poruku djevojčici te je nacrtali kao princezu.

Na kraju, odlučili smo joj napraviti kuću te su svi učenici napravili kuću djevojčici te ukrasili kuću sa svime što su smatrali da bi djevojčica voljela imati.

S obzirom na to da se ove godine obilježavala i 10. godišnjica projekta, knjižničarka, učiteljica Gordana i učenici Adela, Nikola, Vuk, Lana i Lara bili su na svečanosti u Sisku.

Ove nam se godine pružila prilika da se uživo susretnemo s našim prijateljima iz Slovenije. Na ljubazan poziv ravnatelje škole i knjižničarke, 17. i 18. svibnja boravili smo u Pesnicu pri Mariboru i sudjelovali u Noći čitanja. Bilo je to nezaboravno iskustvo. U Sloveniju su išli ravnatelj Janoš Boni, knjižničarka Nataša te učenici Mato, Ema, Denis, Tin i Petra. Prvi smo dan, osim OŠ Pesnica, posjetili i Područnu školu Pernica, sudjelovali u radionicama koje su organizirane u školi te, na kraju, spavali u vrećama u školskoj dvorani. Drugi smo dan sudjelovali na svečanosti na kojoj su prikazane razne kulturne aktivnosti koje su učenici radili tijekom školske godine te smo posjetili Maribor. Ljubaznim domaćinima, prije svega knjižničarki Jasni, zahvaljujemo na ovom predivnom iskustvu te se nadamo uzvratu sljedeće školske godine.

Ovaj nam je projekt ove godine bio vrlo zanimljiv, naučili smo nešto novo, razmislili o svojem ponašanju i osjećajima te donijeli neke odluke, putovali i upoznavali nove ljude i krajeve. Zbog svega toga, sigurno sudjelujemo i sljedeće godine.

Što smo sve radili možete vidjeti u prezentaciji.

Nataša Mesić Muharemi.

stručna suradnica knjižničarka OŠ Darda