> Projekti

PROJEKT DANURB+

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 28. 6. 2022.

Projekt DANURB+

Međunarodni projekt s naglaskom na istraživanje kulturne baštine podunavskog područja.

Tijekom protekle nastavne godine učenici šestih i sedmih razreda pod mentorstvom učitelja geografije Gorana Ledenčana, školske knjižničarke Nataše Mesić Muharemi i učiteljice biologije i kemije Andreje Dorić sudjelovali su u međunarodnom projektu DANURB+ kao škola partner udruzi Nansen dijalog centar iz Osijeka.

Projekt povezuje države kojima teče Dunav, a cilj mu je valorizirati kulturnu baštinu i povezati zajednice koje žive u podunavskom području. Projekt obuhvaća obrazovne institucije, jedinice lokalne samouprave i udruge koje djeluju na tom području.

Naša škola uključila se u niz aktivnosti kojima su učenici uz pomoć mentora pristupali radoznalo i s velikom motivacijom. Glavni cilj našeg projekta bio je vezan uz ribe Dunava i Drave te ribnjačarstvo kao dio kulturne baštine Baranje. Na početku su učenici metodom strukturiranog intervjua istraživali ribičke priče. Razgovarali su sa susjedima, rodbinom i prijateljima o ribolovu, vrstama riba, ribičkim dogodovštinama i dr. Koristeći digitalne alate izradili su kuharicu tradicionalnih baranjskih ribljih jela (fiš paprikaš, perkelt od soma, šaran u rašljama). Potom su se bavili ribljim vrstama i mamcima pa su izradili digitalni ribički rječnik i postavili izložbu riba u školskom holu za Svjetski dan voda. Međutim, ono što je kod učenika ostavilo najveći dojam dvije su terenske nastave. Prva od njih bila je terenska nastava u Kopački rit i novoobnovljeni edukativni centar u Tikvešu na kojoj su saznali puno informacija o geografskim i biološkim karakteristikama našeg najistočnije parka prirode. Na drugoj terenskoj nastavi posjetili su Erdut i kulturnu baštinu navedenog područja. Najveća vrijednost ove terenske nastave bilo je zajedničko oslikavanje panoa pojedine države kojom teče Dunav. Naši učenici odabrali su državu u kojoj Dunav izvire – Njemačku i prekrasne motive gorja Schwarzwald. Na kraju projekta učenici sedmih razreda, Hrvoje Marušić i Kristijan Rukavina, pripremili su samostalno fiš paprikaš koji je bio vrlo ukusan.

Projekt je završio međunarodnom konferencijom o Dunavu u Dalju na kojemu su učitelji prezentirali projektne aktivnosti učenika naše škole.

Što smo sve radili, pogledajte na interaktivnoj slici.

Goran Ledenčan