> Projekti  > Erasmus +

OŠ DARDA ERASMUS MOBILNOSTI PREMJESTILA U VIRTUALNI SVIJET

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 23. 11. 2021.

O latvijskoj kulturnoj baštini učili na daljinu

Već nakon prve mobilnosti, koju su kao vrlo gostoljubivi domaćini odradili u listopadu 2019., sve su aktivnosti Erasmus+ projekta Diversity and Culture make Union Osnovne škole Darda i njihovih partnera iz Španjolske, Cipra, Italije, Portugala i Latvije preseljene u virtualni svijet. Potonjim dvjema zemljama pandemija koronovirusa nije dopustila biti domaćinima u proljeće prošle godine, a budući da bolest COVID-19 nimalo ne jenjava početkom studenoga ove godine održana je četverodnevna virtualna mobilnost Kulturna baština Latvije.

Škola domaćin bila je Ojārs Vācietis Gaujiena Elementary school u mjestu Gaujiena. Njihova se voditeljica Gunita Kelpa zaista potrudila svim sudionicima organizirati zanimljive i raznolike aktivnosti. Darđansku je školu predstavljalo desetero učenika iz šestoga i osmoga razreda te petero učitelja koji su vodili računa da njihova komunikacija sa stranim učenicima i učiteljima putem Zooma i Padleta besprijekorno funkcionira. Puno su toga naučili o toj pribaltičkoj europskoj državi koja je površinom slična Hrvatskoj, ali broji samo nešto više od dva milijuna stanovnika.

Bilo je zabavno učiti latvijski jezik, pjevati jednostavnu pjesmu na njihovu jeziku, kao i otplesati dječji ples. Najviše smo zapamtili riječi Sveiki (Bok) i Paldies (Hvala), istaknula je glavna koordinatorica projekta Nataša Mesić Muharemi, dipl. knjižničarka, dodajući da je svim suradnicima predstavljen i latvijski sustav obrazovanja, koji je vrlo sličan hrvatskome. Razlika se ogleda u njihovome devetogodišnjem osnovnom obrazovanju i završnim nacionalnim ispitima koje obvezno pišu svake godine.

Učili su, kažu, o povijesti Latvije te izrađivali latvijski suvenir u povodu njihova predstojećega praznika. Riječ je o srcu s motivom latvijske zastave, koji se nosi zataknut za odjeću tijekom državnih praznika. Posljednjega dana mobilnosti učili su nešto više o latvijskoj tradicionalnoj hrani. Nakon prezentacije i objašnjenja kako se koji recept radi, napravili su tradicionalne latvijske sendviče od tosta, ribanih kuhanih jaja, majoneze, dimljene ribe te krastavaca, rajčice i limuna. Za glavnu se namirnicu, dimljene srdele, pobrinula koordinatorica domaćina, koja je svim partnerima poslala konzervu ribe. Izvrsne sendviče degustirali su samo odvažni jer dimljena riba ima specifičan okus.

Iako susret, nažalost, nije bio uživo, bilo je lijepo družiti se s prijateljima iz partnerskih škola i osjetiti toplinu latvijskoga gostoprimstva, zaključila je Mesić Muharemi, podijelivši europske certifikate svim sudionicima. Već planiraju novu mobilnost, koja bi trebala biti u siječnju 2022. u Portugalu. Nadaju se da će im zdravstvena situacija dopustiti koji susret uživo, a cjelokupni je projekt produžen do kraja kolovoza 2022.

Sve što su radili možete vidjeti na platformi padlet:

Made with Padlet