Autor: Nataša Mesić Muharemi, 25. 5. 2021.

VIRTUALNA MOBILNOST U POLJSKU

Pandemija koronavirusa utjecala je i na međunarodna putovanja i klasične mobilnosti te stvorila potrebu za prilagođavanjem međunarodnih programa.

Tako je u našoj školi, kao i u mnogim školama diljem Hrvatske i Europe, održana virtualna mobilnost u sklopu Erasmus + projekta Say NO to violence and discrimination by games. Iako nismo putovali u Poljsku, domaćini ove mobilnosti potrudili su se da što kvalitetnije i zabavnije provedemo zajednički tjedan u razdoblju od 17.5. do 21.5.2021.

U mobilnosti je iz naše škole sudjelovalo četiri nastavnika i sedam učenika osmih razreda. Sastanci su se odvijali preko Microsoft Teams platforme u realnom vremenu. Družili smo se s učenicima i nastavnicima iz Poljske, Latvije, Sjeverne Makedonije, Rumunjske i Turske.

Slijedi pregled aktivnosti po danima, a nakon toga zavirite u naš album i pokušajte osjetiti kako je biti dio europske obitelji.

DAN 1.

Sastanak jer započeo slušanjem himni zemalja partnera te prigodnom priredbom učenika posebne škole Warcz iz Poljske. Nakon toga je slijedilo predstavljanje aktivnosti koje su škole partneri obavile od prošle mobilnosti u Rumunjsku.

Učenici su zatim izrađivali društvene igre (zmije i ljestve) koje su morale uključivati pitanja vezana uz temu ove mobilnosti - RECI NE PREDRASUDAMA. Igre smo predstavili jedni drugima te zaključili kako mnoge predrasude i stereotipi ne poznaju granice, kao npr. Dječaci ne plaču.

Fotografije 1. dana

DAN 2.

Sastanak smo započeli predstavljanjem pjesama i dijaloga  koje su djeca napisala na  temu predrasuda (snimak je u galeriji). Nakon toga je slijedilo predstavljanje poznatih sportaša. Hrvatska je ovoga puta predstavila Luku Modrića (snimak je u galeriji). Odigrali smo i Kahoot kviz te je hrvatski tim dva puta osvojio prvo mjesto. Sastanak smo završili posjetom virtualnom muzeju Drugog svjetskog rata.

Fotografije 2. dana

DAN 3.

Tijekom današnje mobilnosti izradili smo poster čija je glavna ideja bila suzbijanje predrasuda. Svaka zemlja je izrađivala jedan dio postera koji će biti spojen u jedan veliki zajednički.

Posjetili smo Kašubijansko područje te odigrali online Wordwall kviz.

Zadnja aktivnost ovog dana bilo je predstavljanje nacionalnog jela (snimak je u galeriji). Kao hrvatsko tradicionalno jelo predstavili smo orehnjaču.

Fotografije 3. dana

DAN 4.

Danas smo sudjelovali u radionici izrade kazališnih lutaka. Zadatak je bio izraditi lutkice te odglumiti  dio svima poznate bajke Crvenkapica na miroljubiv  način. U našoj  verziji Crvenkapice vuk ne pojede baku niti lovac ubije vuka (snimak je u galeriji). Učenici su bili jako kreativni.

Fotografije 4. dana

DAN 5.

Mobilnost smo završili slušanjem himni nakon čega su se svima obratili koordinatori pojedinih zemalja. Svi smo se složili da je tjedan protekao zabavno i edukativno te da se svi nadamo kako ćemo uskoro moći održavati i prave mobilnosti te se vidjeti uživo.

Nakon degustacije nacionalnih jela upoznali smo se s Kašubijanskom kulturom, nacionalnim instrumentima i plesovima. Domaćini su pripremili i vježbe opuštanja u čemu su svi rado sudjelovali.

Mobilnost smo završili virtualnim posjetom Gdanjsku.

Fotografije 5. dana