Tribina u osječkoj Islamskoj zajednici:

Autor: Branka Horvat, 5. 4. 2011.

Ma, tko još na svoj račun priča o Muji i Hasi!?

TRIBINA U MEDŽLISU ISLAMSKE ZAJEDNICE OSIJEK:

KRIZA VJERSKOGA IDENTITETA U SUVREMENOME DRUŠTVU

Ma, tko još na svoj račun priča o Muji i Hasi?!

Cilj nam je bio osvijestiti narod o vjeroispovijesti i nacionalnoj pripadnosti prije provođenja popisa stanovništva 2011., istaknuo je Zoran-Ahmed Vilagoš, organizator tribine

Amra Hodžić, 8.c

Identitet je sebesvjesnost, odnosno spoznaja po čemu sam ja – ja, a ti – ti, istaknuo je Idriz ef. Bešić, predavač na tribini Kriza vjerskoga identiteta u suvremenome društvu, održanoj 27. ožujka 2011., u prostorijama Medžlisa Islamske zajednice Osijek. Tribinu je organizirao Klub mladih muslimana „Pejgamberov nur“. Predsjednik Kluba, Zoran-Ahmed Vilagoš, kaže da im je cilj bio osvješćivanje naroda o vjeroispovijesti i nacionalnosti prije provođenja popisa stanovništva 2011. Tribini su nazočili osječki muslimani, ali i njima dragi prijatelji kršćani. Obećanje o dolasku na tribinu ispunio je i glavni vinkovački imam, Mirza ef. Delić. Sve je prisutne pozdravio, poselamio, glavni osječki imam i moj vjeroučitelj, Enes ef. Poljić, islamskim pozdravom mira: Esselamu alejkum, neka je na Vas Božji mir i Božji blagoslov!

Predavač Idriz ef., imam iz Gunje, tribinu je započeo ističući da islam nije samo vjera, niti religija, već da je islam sustav života. Dodao je da je kod Bošnjaka najslabija svijest nacionalnoga identiteta. Posebno mu je drago što u Gunji nikada, pa ni za vrijeme Domovinskoga rata, nije znao tko je tko. Njegov je moto: znam tko sam, što sam i što nisam! Gdje su nestale sve naše riječi?! Stidimo li se upotrijebiti ih?! Zašto nikada ne izgovaramo na ulici riječi babo (tata), dajdža (ujak), amidža (stric), nena ili nana (baka)…? Kako bismo sačuvali svoj identitet, moramo sačuvati svoju vjeru, navike i običaje, naglasio je. Kriza identiteta, kako ju danas nazivamo, zapravo je kriza autoriteta. Islam je multinacionalna vjera. Ima nas, kaže, Bošnjaka, Albanaca, Makedonaca, Roma, Arapa… Na žalost, danas su vjere kao politička kategorija. Ja se nikada, ističe Idriz, ne osjećam kao manjina. Zašto bih? Mislim da nisam manjina ako sam u zajednici od milijardu i pol muslimana. Trebamo podjednako biti muslimani u kući, na ulici i na javnome mjestu. Danas rijetko prakticiramo akiku, nadijevanje imena djetetu gdje najstariji član obitelji uzme dijete u naručje i prouči mu ezan na desno uho, a na lijevo ikamet. Svećenici danas posvećuju kuće i novonastale objekte, a mi sve rjeđe pravimo mevlude, svečanosti kod kuće ili u džamiji. U novinama iz 903. godine jedan je novinar napisao da nikad mladež nije bila pokvarena kao danas. Zanima me što bi danas rekao taj novinar da može vidjeti trenutnu situaciju!? Idriz ef. napominje da je Bošnjacima pet puta mijenjano nacionalno ime. Kaže, da vam netko promijeni naziv ulice pet puta, da više ne biste znali gdje živite te da tako i Bošnjaci ne znaju tko su.

Predavač je nastavio pričom da se Bošnjaci zabavljaju na svoj račun te da su jedini narod koji je sam izmislio viceve o sebi. U tim vicevima glavni su likovi blesavi i smiješni. Oni su dobro poznati Mujo, Haso, Suljo i Fata! Uz šalu i smijeh, Idriz ef. nastavio je s ozbiljnim problemom da su si muslimani nabili kompleks manje vrijednosti. Kaže, da su ga mještani dolazili pitati tko i što su oni. Rekao im je da mogu ići sustavom eliminacije. Odbaci sve što nisi! Ako ti ostane nešto u što nisi siguran, razmisli pa i to makni s popisa! Ostat će ti ono što zapravo jesi ili pitaj svoje susjede! Oni će ti sigurno znati reći što nisi, a što jesi.

Pri kraju tribine svoja su mišljenja i zapažanja mogli iznijeti svi prisutni, što su mnogi i učinili. Kroz razgovor sam saznala da su svi bili oduševljeni i dirnuti. Rekli su mi, također, da su obogaćeni ogromnim i prelijepim iskustvom. Druženje se nastavilo podjelom mišljenja i iskustava.

Sljedeća je tribina zakazana za 30. travnja 2011., a predavač će biti gost iz Tuzle. Predsjednik Medžlisa Islamske zajednice Osijek, Sejdulla Aliti, kaže da je uvjeren da će biti veliki odaziv. Nadam se da će uistinu tako biti te da će se još više sugrađana zainteresirati za tribine takvoga karaktera.