Ron pjeva, skače i uživa!

Autor: Branka Horvat, 21. 2. 2011.

Osmašica Ellany svoga je dvogodišnjega sibirskoga haskija naučila razne trikove

OSMAŠICA ELLANY SVOGA JE DVOGODIŠNJEGA SIBIRSKOGA HASKIJA NAUČILA RAZNE TRIKOVE

Ron pjeva, skače i uživa!

Trenira ga ispred škole, kako bi se naučio na buku i dječju graju

Znate li da Ron može pjevati, nakloniti se, biti mrtav, da zna u kojoj je ruci ili, čak, upaliti svjetlo? I da ga je svemu tome naučila cura koja ima tek četrnaest godina? Ellany Ipša, velika ljubiteljica pasa i moja kolegica iz osmoga razreda, učinila je upravo to! Naučila je svoga sibirskoga haskija, dvogodišnjega Rona, razne trikove! I što je najvažnije, Ron u tome uživa! Vidjevši što sve radi, ja sam bila impresionirana, jer tome svemu nije lako naučiti psa, pogotovo ne haskije, polarnu pasminu radnih pasa.

Osim što je istreniran za uobičajene naredbe Sjedi! (sjedne), Lezi! (legne na trbuh), Puži! (u pozi Lezi! i kreće se prema naprijed), Ron se Nakloni! (na zadnjim nogama stoji, a na prednjima leži) prije nego što mu Ellany kaže Pjevaj! (sjedi s glavom prema gore i zavija). Treba li biti Mrtav!, u slučaju opasnosti, Ron legne na bok, poslije čega obvezno slijedi Živ! i on se ponovo ustane. Čuje li Ron Fuj!, ne smije posegnuti za svojom slasticom koja mu stoji ispred nosa, pa zato na Moli! odmah skače na zadnjim nogama. Potom Ellany ispruži svoju ruku i kaže Skok preko ruke!, a Ron radosno skače. Kako bi ju preskočio, naređuje mu Skok preko leđa! Nevjerojatno dobro za čuti i vidjeti! Za nepovjerovati je kako Ron uživa pogađati U kojoj ruci? se nalazi njegova poslastica! Ellany ispred njega čuči ispruženih ruku, zatvorenih dlanova. Ako Ron pokaže šapom ruku u kojoj je poslastica, dobiva ju. Nakon toga, ode do sobnoga prekidača za svjetlo, pritisne ga njuškom ili šapom i Pali svjetlo! Mora li Ellany nešto na brzinu obaviti, kaže mu Čekaj!, a Ron ne smije ići za njom.

Ellany, tako, velik dio svoga slobodnoga vremena umjesto s prijateljima, provodi igrajući se s Ronom, odnosno trenirajući ga. Bez škole za pse i vlasnike, sama uz pomoć jedne knjige za treniranje pasa. Vodila ga je i na natjecanje u trikovima i osvojili su drugo mjesto. Bilo bi, kaže, i bolje, da se Ron nije uplašio buke. Od tada ga trenira ispred naše škole, u međusmjeni, oko podneva, kako bi se naučio na buku i dječju graju. Oboma im je, za nagradu, Ellanyn bratić napravio drvene saonice na točkiće. Ron može raditi ono što mu je u krvi i u čemu uživa, vući saonice, a Ellany u ludoj i zabavnoj vožnji.

Martina Vuk, 7.r.