USPJEŠNO PROVEDENA EKSKURZIJA SEDMAŠA „ISTRATOUR“

Autor: Veronika Antal Horvat, 29. 8. 2019.

Istarskim krajolicima s pogledom na more

21.-24. kolovoza 2019.: Roč, Aleja glagoljaša, Hum, Motovun, Pula, NP Brijuni, Limski kanal, Rovinj

U društvu svojih razrednica, Andreje Dorić, Nataše Mesić Muharemi (mijenjala razrednicu Sanelu Toša Ljubičić) i Branke Horvat, i u organizaciji putničke agencije Astralis iz Slavonskoga Broda, 32 sedmaša uspješno je završilo svoju četverodnevnu ekskurziju po Istri. Svakodnevno su iz baze, Omladinskoga hostela Pula, putovali, istraživali, vidjeli kako drugi žive, družili se i upijali svaki trenutak za buduća lijepa sjećanja. Ljeto je najtoplije doba pa su uživali i u kupanju u morskome plavetnilu, vodenim sportovima i igrama na otvorenome.

Evo kako su izgledale istarske kartoline (razglednice) u četiri dana.

PRVI DAN

Ugodna vožnja, s usputnim zaustavljanjima za okrepu i odmor, preko Rijeke, u Istru. Prolazak kroz Tunel Učka, ugodna vožnja Istrom. Dolazak u Roč, tipični mali istarski gradić. Razgled kulturno-povijesnih znamenitosti. Panoramska vožnja Alejom glagoljaša, uz vodičevo tumačenje svih obilježja. Dolazak u Hum, „najmanji grad na svijetu", osnovan još u 12. stoljeću. Polazak put Motovuna, srednjovjekovnoga istarskoga bisera, koji na vrhu brda impozantno dominira dolinom Mirne. Srednjovjekovne gradske zidine, Glavna vrata, Lođa, kula, zvonik, župna crkva sv. Stjepana, Komunalna palača, hospicij, Gradiziol, crkva Blažene Djevice Marije od Servita, crkva sv. Ivana Krstitelja i Blažene Djevice Marije od Vrata, Trg Josefa Ressela. Nastavak putovanja do Pule, „istarske metropole".

Smještaj u Omladinski hostel Pula. Odmor, kupanje, zabava.

DRUGI DAN

Razgled 3000 godina staroga grada – Pule: Amfiteatar, Dvojna vrata, Herkulova vrata, Giardini, Slavoluk Sergijevaca, rimski mozaik, crkva sv. Marije Formoze, Forum, Augustov hram, katedrala…

Odmor, slobodne i sportske aktivnosti, večernja šetnja i zabava.

TREĆI DAN

Četverosatni izlet u Nacionalni park Brijuni. Autobusom do Fažane i dalje brodom do Veloga Brijuna. Obilazak i razgled u pratnji stručne vodičice, vožnja turističkim vlakom... Nakon razgleda i okrepe, povratak brodom u Fažanu. Ručak u obližnjem restoranu.

Poslijepodnevni i večernji aktivan odmor.

ČETVRTI DAN

Slobodno vrijeme za kupanje, odmor, pakiranje. Nakon ručka, ugodna vožnja do jadranskoga prirodnoga fenomena – Limskoga kanala. Razgled jednog od najljepših krajolika Istre. Slobodno vrijeme za fotografiranje. Polazak put još jednoga istarskoga bisera – Rovinja. Sastanak s lokalnom vodičicom. Stara gradska jezgra, riva, gradski bedemi i vrata, Grisia, Franjevački samostan, crkva sv. Eufemije… Nakon razgleda slobodno vrijeme za osobne potrebe i kupovinu suvenira. Polazak put domova. Vožnja uz usputna zaustavljanja za odmor i okrepu. Tijekom vožnje, kviz znanja stečenoga tijekom putovanja. Slatka nagrada najboljem, našem dragom Petru.

.

Ostale slike pogledajte u našoj foto-galeriji.

Horvat