XVII. FESTIVAL ZNANOSTI

Autor: Veronika Antal Horvat, 11. 4. 2019.

Ovogodišnja tema:

BOJE

Festival znanosti je manifestacija kojoj je cilj približiti znanost javnosti, tijekom koje znanstvenici i studenti popularnim predavanjima, radionicama, tribinama, izložbama i drugim događanjima daju doprinos popularizaciji znanosti i motiviranju mladih ljudi na istraživanje i stjecanje novih znanja. Glavna tema ovogodišnjeg festivala koji se održava od 08. do 13. travnja 2019. su BOJE.

U sklopu dodatne nastave iz biologije učenici osmih razreda Iris Zelek, Borna Kokorović, Ivan Kraljevački i Đorđe Radić s profesoricom Anom Petrošević su sudjelovali u projektu „Festival znanosti“ na radionici na Medicinskom fakultetu u Osijeku.

Radionica: Zašto neki muškarci misle da je tirkizno isto što i plavo? (Ili 'kako daltonisti vide svijet?'), voditeljica: Jasenka Wagner Kostadinović, suradnice: Patricia Vidas i Marija Macan.

Zdrave osobe razlikuju oko 2000 boja, a daltonisti znatno manje. Poremećaj je 16 puta učestaliji kod muškaraca nego u žena. Cilj radionice je bio na interaktivan i zanimljiv način približiti učenicima što je daltonizam, način nasljeđivanja ovog poremećaja te kako daltonizam i raspoznavanje boja utječe na svakodnevni život. Uz par zanimljivih igrica i razgovora, učenici su naučili kako i zašto smo svi različiti i zašto neki mogu bolje raspoznati boje.