ZAŽIVIO RAD UČENIČKE ZADRUGE “SUNCOKRET”

Autor: Veronika Antal Horvat, 28. 1. 2019.

Zajednički interesi i priprema za život

Predsjednica Zadruge s dvije je učenice, u prosincu 2018., sudjelovala u radionicama u OŠ Ernestinovo – radile su makrame, oblikovale žicom i perlicama te izrađivale čestitke od zlatnoga konca

ŠTO JE UČENIČKA ZADRUGA?

Učenička zadruga dragovoljna je interesna učenička organizacija, koja pridonosi postizanju odgojno-obrazovnih i društveno-gospodarskih ciljeva škole/ustanove. Kao oblik izvannastavne aktivnosti, učenicima/ama omogućuje stjecanje radno-tehničkoga, ekološkoga, gospodarskoga, društvenoga i etnoodgoja i obrazovanja te razvoj sposobnosti i korisno provođenje slobodnoga vremena. Iako tijekom školske godine svaka sekcija djeluje samostalno, cilj je zadružnoga djelovanja integracija više sekcija iz različitih nastavnih područja.

U Zadruzi se posebno razvijaju i njeguju radne navike. Kroz različite sadržaje pojedinih sekcija, učenici lakše razvijaju svoje sklonosti, interese i sposobnosti, ali i uče pojedine nastavne sadržaje te razvijaju ekološku svijest, razvijaju radne navike, stječu znanje i svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode, kao i njegovanja baštine i pučkoga stvaralaštva. Učenici se profesionalno informiraju i usmjeravaju te se stvaraju preduvjeti za prijenos i praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini.

OSNOVNI CILJEVI UČENIČKE ZADRUGE

Osnovni je cilj Zadruge na dobrovoljnoj osnovi okupiti što veći broj učenika koji bi razvijali svoje sklonosti, interese i sposobnosti te stjecali spoznaje o primjeni novih dostignuća u područjima rada pojedinih sekcija.

Interesi učenika ostvaruju se ustrojavanjem rada u jednoj ili više srodnih proizvodnih i uslužnih djelatnosti, odnosno osnutkom sekcija. Učenička je zadruga specifičan oblik zajedništva i odličan način pripreme za život, rad, stvaralaštvo i doprinos razvoju zajednice. Povezuje učenje i rad, uz njegovanje načela zadrugarstva.

UČENIČKA ZADRUGA SUNCOKRET

Odluku o osnivanju Učeničke zadruge Suncokret” donio je Školski odbor na sjednici 28. kolovoza 2018., nakon prijedloga Učiteljskoga vijeća. Učenici škole zajedno sa svojim učiteljima, unutar izvannastavnih aktivnosti, već dugi niz godina izrađuju prekrasne radove, brinu o okolišu škole, kulturno-umjetnički obilježavaju mnoge događaje u školi te je donošenje odluke o imenovanju Učeničke zadruge bilo samo pitanje vremena. Sjedište Zadruge je u Osnovnoj školi Darda, Školska 9, 31 326 Darda. Upravni odbor Hrvatske udruge učeničkoga zadrugarstva 11. je listopada 2018. donio odluku o prijemu u redovno članstvo UZ Suncokret, OŠ Darda. Učenička će zadruga usko surađivati s Erasmus+ projektima u našoj školi.

OSNOVNI PODACI:

UPRAVA UČENIČKE ZADRUGE SUNCOKRET

Uprava školske zadruge: Predsjednica: Ivana Valeri

Zamjenica: Mirela Horvat

Tajnik: Mario Maržić

Članice: Belinda Kovačević, Branka Horvat

Učenice: Nika Bekić, 3.b, Gabriela Šagi, 8.c

NOSITELJI UČENIČKE ZADRUGE SUNCOKRET

Voditeljica: Ivana Valeri te voditelji sekcija

Učenici od 1. do 8. razreda

Tri su osnovne djelatnosti oko koje se formiraju sekcije zadruge Suncokret:

-kulturno-umjetnička - voditeljica Biljana Kodžoman

-multimedijska - voditeljica Branka Horvat

- eko-voditeljica - Nataša Mumlek

Nositeljice Učeničke zadruge (voditeljice sekcija):

1. Mali ekolozi (voditeljica: Mirela Turk)
  2. Cvjećari (voditeljica: Radmila Stanić)
  3. Glazbeno-scenska sekcija (voditeljica: Biljana Kodžoman)
  4. Dramsko-scenska sekcija (voditeljica: Jela Merdić)
  5. Plesna sekcija (voditeljice: Mirela Turk i Sandra Forjan)
  6. Likovna sekcija (voditeljica: Nikolina Srđenović)
  7. Mali likovnjaci (voditeljica: Gordana Kunšt)
  8. Kreativna igraonica (voditeljica: Julijana Fremec)
  9. Kreativna radionica (voditeljica: Gordana Vesić)
  10. Novinari (voditeljica: Branka Horvat)
  11. Mali novinari (voditeljica: Elizabeta Nikolić)
  12. Rukotvorine (voditeljica: Belinda Kovačević)
  13. Domaćinstvo (voditeljice: Mirela Horvat i Ljubica Krašnjak)
  14. Domaćinstvo (Mali kuhari) (voditeljica: Ljubica Maceković)
  15. Domaćinstvo (voditeljica: Nataša Mumlek)
  16. Školski vrt (voditeljica: Nataša Mumlek)
  17. Mali kreativci (voditeljica: Nataša Mumlek)
  18. Folklorno-plesna sekcija (voditeljica: Ivana Valeri)

Logo:

Zastava:

Događaji:

Međužupanijski susret Podružnica HUUZ-a Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije održan je 8. prosinca 2018. godine u Osnovnoj školi Ernestinovo.

Voditeljica školske zadruge Suncokret iz OŠ Darde, Ivana Valeri, nazočila je susretu te vodila dvije učenice, Niku Bekić i Nikolinu Stojaković, kao predstavnice svoje škole.

Organizirane su radionice kojima su prisustvovali nastavnici i učenici: Makrame - tehnika vezanja užeta, Oblikujmo žicom i perlicama te Izrada čestitiki od zlatnoga konca.

Nakon radionica, održan je ručak, gdje su se učenici upoznavali i družili, a nastavnici izmjenjivali iskustva.

Ivana Valeri, predsjednica Zadruge