Svjetiljka riječi dječje duše u Babinoj Gredi

Autor: Branka Horvat, 4. 10. 2010.

NA PREDSTAVLJANJU ZBORNIKA RADOVA UČENIKA OSNOVNIH ŠKOLA RH „DUŠA MOJA HRVATSKI JE KRAJ“

Svjetiljka riječi dječje duše u Babinoj Gredi

Trebamo štovati svoje riječi, jer materinski jezik je najvažniji! Na njemu mislimo i sanjamo. Narod bez jezika prestaje biti svoj narod, naglasio je prof. Stjepan Banas

Amra Hodžić, 8.c

Stanarski susreti kulturna su manifestacija s nizom slojevitih i različitih sadržaja, s temeljnim ciljem očuvanja zavičajne i hrvatske kulturne i povijesne baštine, a Udruga za promicanje i očuvanje šokačke baštine „Šokadija“ već više od jednoga desetljeća raspisuje natječaj za literate osnovnih škola Republike Hrvatske na temu Duša moja hrvatski je kraj, rekao je Stjepan Banas, prof., na predstavljanju zbornika radova učenika osnovnih škola RH „Duša moja hrvatski je kraj“ 17. rujna 2010.  u Babinoj Gredi.

Ondje smo bili i mi, pjesnici Osnovne škole Darda - Fran Alilović i Iva Fremec iz šestoga razreda i ja, osmašica. Uz našu mentoricu Milenu Maršić, učiteljicu hrvatskoga jezika, s nama je bila i nastavnica matematike, Zdravka Zorić-Ljubej. Dolaskom u Babinu Gredu, učenici su bili ugošćeni u OŠ „Mijat Stojanović“, a učitelji u prostorijama Općine Babina Greda. Nakon upoznavanja i druženja, svi smo se okupili u knjižnici, kako bismo prisustvovali predstavljanju zbornika. Čuli smo nagrađene radove. Tri prva, tri druga i tri treća mjesta osvojili su učenici u proznim i pjesničkim radovima, koje je pregledala i ocijenila komisija u sastavu  Stjepan Banas iz Hercegovca, Dunja Jelčić iz Zagreba, Radojka Matić iz Županje, Ivan Đurić iz Gradišta i urednica zbornika Đurđica Babić iz Babine Grede.

Posebno je lijepo bilo vidjeti učenike okupljene iz svih dijelova Hrvatske, iz Bjelovara, Rijeke, Koprivnice, Daruvara, Županje, Marije Bistrice, pa i daleke Usore, u Bosni i Hercegovini. Gost iznenađenja bio je pjesnik Đuro Pavičić. On nam je pročitao nekoliko svojih radova i sve nas ugodno pozdravio. Kasnije smo Iva i ja imale priliku fotografirati se s njime, a na dar sam dobila i njegovu knjigu „Ples rajskih ptica“.

Kasnije smo svi sjeli u gradski autobus i krenuli prema gospodarskom imanju, stanu, Ivana Stojanovića. On nas je ugostio i rekao nam nešto o svome životu. Zatim smo otišli na stan Đure Babića, gdje smo imali priliku vidjeti kako se peče rakija. Nakon kratkog obilaska Babine Grede, otišli smo na posljednju stanicu - gospodarsko imanje Tihomira Babića. Ondje smo ručali i družili se. Kad je počela lagana kišica, pošli smo kući, obogaćeni predivnim i nezaboravnim iskustvom, sa željom da se svi brinu za očuvanje našega  jezika. Jer, kako Stjepan Banas kaže, trebamo štovati svoje riječi, jer materinski jezik je najvažniji! Na njemu mislimo i sanjamo. Narod bez jezika prestaje biti svoj narod, a bez svjetiljke riječi dječje duše propast će društvo!

Fotografije sa susreta u Babinoj Gredi pogledajte u Foto galeriji!