2009. - Međunarodna godina astronomije

Autor: Branko Benko, 22. 1. 2009.

Međunarodni astronomski savez (IAU) i organizacija UNESCO proglasili su 2009. godinu međunarodnom godinom astronomije (International Year of Astronomy; IYA 2009). To je ujedno i 400. obljetnica prvog astronomskog promatranja uz pomoć teleskopa kojeg je proveo Galileo Galilei. IYA, koja nosi slogan „Svemir: na vama je da ga otkrijete“, zamišljena je kao godina manifestacija koje će doprinijeti populariziranju astronomije.

Glavne smjernice IYA 2009. su što većem broju ljudi omogućiti pogled kroz teleskop kako je to prije 4. stoljeća učinio Galilei te putem medija što bolje informirati javnost o svim značajnim otkrićima i pojavama na nebu u 2009. godini. Borba protiv prekomjerne umjetne rasvjete (popularno nazvane svjetlosno onečišćenje) je također jedan od važnih ciljeva za IYA 2009.

iya2009b.jpg

Više o međunarodnoj godini astronomije  2009. možete saznati na službenim stranicama: http://www.astronomy2009.org/

Na inicijativu UNESCO-a i Međunarodnog astronomskog saveza 2009. proglašena je godinom astronomije, koja će se održavati pod geslom 'Svemir: Na vama je da ga otkrijete'.

Ideja Međunarodne godine astronomije je pomoći svim ljudima na svijetu otkriti njihovo mjesto u svemiru i pokazati sve ono što je 1609. godine otkrio Galileo Galilei, kada je kroz prvi teleskop pogledao u nebo, a što je do temelja promijenilo naša dotadašnja uvjerenja.

Iako sada znamo da se Zemlja i Sunce nalaze na periferiji galaktike koja je samo jedna od bezbroj drugih, ponekad kao da ignoriramo poruke koje nam dolaze iz svemirskih dubina i utjecaj koji astronomija i srodne znanosti imaju na naš svakodnevni život.

Tijekom godine astronomi amateri i astronomska društva će omogućiti što većem broju stanovnika ovog našeg malog plavog planeta pogled kroz teleskope na zanimljivosti svemira – od Sunca i obližnjih planeta, pa do udaljenih maglica i galaktika.

U Hrvatskoj je uloga nacionalnog organizacijskog središta pripala Zvjezdarnici Zagreb i Hrvatskom astronomskom društvu, no očekujte brojne događaje na lokalnoj razini koje ćemo svakako pokušati najaviti na ovim stranicama.

Osim javnih opažanja teleskopima iz zvjezdarnica, bit će organizirana javna promatranja u gradskim središtima (tzv. ulična astronomija), predavanja, izložbe astrofotografija, te u sklopu inicijative za tamno nebo upoznavanje građanstva s problemom svjetlosnog onečišćenja.

Svečano otvorenje Međunarodne godine astronomije bit će održano u sjedištu UNESCO-a u Parizu, 15. i 16. siječnja 2009. godine.

Preuzeto s www.net.hr