S KONCERTA HPD-A M. P. KATANČIĆ VALPOVO I UČITELJSKOGA ZBORA OŠ DARDA

Autor: Branka Horvat, 22. 6. 2012.

Ima li ljepšega negoli biti svoj na svome!?

Hrvatsko pjevačko društvo Matija Petar Katančić Valpovo i Učiteljski zbor Osnovne škole Darda, pod ravnanjem Aleksandre Čeliković Cvidrak, prof. glazbene kulture, oduševili su publiku svojim prvim koncertom u darđanskoj župnoj crkvi Rođenje sv. Ivana Krstitelja, 21. lipnja 2012., u povodu crkvenoga goda i Dana općine (24. lipnja). Predstavili su se duhovnom i hrvatskom narodnom glazbom i obradama popularnih domaćih i stranih autora i time, s velikim oduševljenjem, svjedočili da je glazba doista zvonka radost.

Budimo svoji na svome – ljubimo pjesmu i dom!, misao je vodilja valpovačkoga pjevačkoga društva, kojim, od lani, ravna prof. Čeliković Cvidrak. Mješoviti zbor okuplja dvadesetak članova i njeguje a capella pjevanje, iako vrlo rado nastupa i uz instrumentalnu pratnju. Sudjeluje u obilježavanju državnih praznika, vjerskih blagdana, na izložbama i obljetnicama te tradicionalno priređuje božićni koncert. Bilježi mnoga gostovanja u cijeloj zemlji i inozemstvu (Austriji, Italiji, Mađarskoj). Društvo, inače, djeluje od 1905. i nosi ime po najpoznatijem Valpovčaninu, franjevcu Matiji Petru Katančiću (1750.-1825.), svećeniku, pjesniku, povjesničaru, arheologu i numizmatičaru.
Istu ravnateljicu ima i Učiteljski zbor Osnovne škole Darda, kojemu je to bio tek drugi javni nastup. Njihov pjevački i radni zanos te oduševljenje publike ukazuje na to da će ih još puno biti.

Branka Horvat