SARA KOVAČIĆ OSVOJILA VRIJEDNU NAGRADU ZA ŠKOLU

Autor: Branka Horvat, 21. 5. 2012.

3. mjesto za "Djeca - čuvari prirode"!

Učenica 5.a, Sara Kovačić, svojim je literarnim sastavkom na temu „Djeca - čuvari prirode“ osvojila 3. mjesto, odnosno vrijednu nagradu Turističke zajednice Osječko-baranjske županije.

Nagrada je Sari i Osnovnoj školi Darda, u pratnji njezine mentorice, Anice Dominić, učiteljice hrvatskoga jezika, uručena 23. travnja 2012. na svečanoj dodjeli nagrada i priznanja za najbolje likovne i literarne radove za osnovne škole i dječje vrtiće u Zavičajnome muzeju Našice u našičkome Dvorcu Pejačević.

Fran Stojković, 5.b

Kako ću ja spasiti prirodu

Ja sam Jana, buduća spasiteljica svijeta! Iako još nisam sigurna kako ću ga spasiti, znam da ću smisliti način. Zapravo sam jedna obična djevojčica koja se voli igrati s vršnjacima, voli plesati, pjevati i rado provodi vrijeme u prirodi. Sada ću vam reći kako sam odlučila spasiti prirodu i naš svijet.

Jesam li spomenula da me razlomci ne zanimaju? Tijekom jednog sata matematike, gledajući kroz prozor, u školskom dvorištu ugledala sam grupu mladih ekologa kako uređuje školski vrt. Bili su nasmijani i dogovarali se gdje će posaditi koji cvijet. Izmamili su mi osmijeh na lice. No dogodilo se i nešto što me ražalostilo i pomoglo mi u mojoj odluci. Grupica dječaka lomila je grane prekrasnog drveta koje već godinama krasi školsko dvorište. Nekoliko njih nabacivalo se papirićima koji su, naravno, ostali u travi. Odmah sljedećeg dana pridružila sam se ekolozima.

Uređivali smo vrt, sadili cvijeće i mlado drveće, skupljali smeće i bili ponosni na to što radimo. Ali...ja sam htjela učiniti puno više. Počela sam uređivati i čistiti svoje dvorište. Roditelje sam nagovorila da manje voze automobil, čak sam i susjedima rekla da čine isto. Gdje god sam išla, skupljala bih otpad i odlagala ga u kante za smeće. U jednom trenutku upitala sam mamu:„Zar ne zaslužujem neku nagradu za svoj trud, za svaki pokupljeni papirić i posađeni cvijet?“ Mama me upitala:„Voliš li to što radiš?“ Bez razmišljanja sam odgovorila:„Da! Najviše od svega!“ „E, pa vidiš, Jana, upravo je to nagrada. To što si ispunjena srećom, veseljem, ponosom. To što možeš udisati svježi, mirisni zrak, što se ne moraš skrivati od sunca. I sama pomisao da svojim djelima pomažeš cijelom planetu...“

Tada sam shvatila da svi mi možemo učiniti puno da spasimo svijet. Zato, djeco, ne bacajte smeće, ne lomite grane i ne gazite cvijeće! Čuvajmo našu prirodu, jer samo ju mi možemo spasiti!

Sara Kovačić, 5.a