TREĆU GODINU ZAREDOM U PROJEKTU “IZLIJ VODU DA NAS NE BODU”

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 17. 10. 2023.

Cilj – suzbiti tigraste komarce!

Učenici OŠ Darda, pod vodstvom nastavnice biologije Andreje Dorić, pomažu znanstvenicima Sveučilišta J. J. Strossmayera Osijek u prikupljanju informacija s terena.

Građanska znanost, tj. sudjelovanje javnosti u prikupljanju podataka potrebnih znanstvenicima, jedan je od najučinkovitijih načina brzoga prikupljanja potrebnih informacija o stanju u okolišu. Znanstvenici ne mogu pokriti cijelo područje, a ponekad je potrebno i malo sreće da biste se našli na pravome mjestu u pravo vrijeme. Zato su dojave „građana znanstvenika“ neophodne kako bi se brzo i učinkovito utvrdile pojave novih ili rijetkih vrsta ili promjena u okolišu. Tako i učenici OŠ Darda, pod vodstvom nastavnice biologije Andreje Dorić, već treću godinu zaredom pomažu znanstvenicima Sveučilišta J. J. Strossmayera, Osijek u prikupljanju informacija s terena o najpoznatijim krvopijama – komarcima.

Tigrasti komarci u Hrvatskoj i cijeloj regiji posljednjih godina razmnožili su se zbog klimatskih promjena, a toplije vrijeme stvorilo je povoljne uvjete za ovu vrstu. Od prve pojave nove vrste komaraca u Hrvatskoj Zavod za javno zdravstvo u okviru svoje epidemiološke aktivnosti, te Odjel za biologiju Sveučilišta J.J. Strosmayera, Osijek provode uz dosadašnja istraživanja komaraca i istraživanja tigrastog komarca te poduzimaju mjere sa zajedničkim ciljem zaustavljanja njegovog širenja.

Za ostvarenje cilja potrebno je organizirano i zajedničko djelovanje što većeg broja ustanova na razini županije, grada, općine, ili države koje uključuje: istraživanje rasprostranjenosti tigrastoga komarca, kartiranje područja, izradu i provedbu programa mjera suzbijanja za pojedina područja, nadzor i praćenje područja, edukaciju građana.

Dojave „građana znanstvenika“ – najučinkovitiji su način prikupljanja informacija o stanju u okolišu, a naši učenici rado sudjeluju u zanimljivim načinima prikupljanja podataka koji se šalju na obradu te tako pomažu znanstvenoj ekipi koja pronalazi rješenje za učinkovito smanjenje broja jedinki komaraca na području Osječko-baranjske županije.

Jedan primjer građanske znanosti je i akcija Jeste li vidjeli plemenitu perisku?, koja za cilj ima spasiti endemsku vrstu najvećega školjkaša u Mediteranu - perisku .

Znanstvenici donose prave strategije, koje idu u smjeru očuvanja biološke raznolikosti, ali i kvalitetnoga suživota ljudi i životinja, na osnovi podataka s terena te smo ponosni što je i naš mali doprinos utkan u velike znanstvene zaključke.

Andreja Dorić