TEMATSKI PROJEKT OSNOVNE ŠKOLE DARDA „VUKOVAR U SRCU“

Autor: Veronika Antal Horvat, 19. 11. 2019.

Narod bez svoje prošlosti nema ni budućnosti!

U projektu su sudjelovali učenici od prvoga do osmoga razreda – crtežom, riječju, pjesmom i povijesnim izvorima

Iz majčinog krika sloboda se rađa
I uskoro bijela zaplovit će lađa
Do sunca
Iz krvi i bola niknut će cvijeće
I nikada narod zaboravit neće
Vukovar!
Stoji grad.

Tom nas je pjesmom zbor Osnovne škole Darda podsjetio na stradanja Vukovaraca prije 28 godina. Kako bismo se prisjetili vukovarske patnje, ali i povijesnoga značenja Vukovarske bitke, osmišljen je projekt Vukovar u srcu. Učenici su kroz radni materijal analizirali pjesme o Vukovaru, kreirali akrostih o Vukovaru, crtali vučedolsku golubicu, radili na povijesnim izvorima koji obrađuju Bitku za Vukovar.

Učenici od 1. do 8. razreda upoznali su tehniku scratch art-a, gdje su na CDovima ucrtavali simbole Vukovara i iskoristili ih kao postolje za svijeće, koje su zapalili na sam Dan sjećanja na sve stradalnike Domovinskoga rata, 18. studenoga 2019. Učenica Ema Lazar pročitala je svoju pjesmu Gospodin grad, Ina Hostić pjesmu Tu je nekad bio grad Ljerke Car Matutinović, a zbor je, pod ravnanjem učiteljice Dajane Džanko otpjevao Stoji grad i Iznad polja makova. Literati su, pak, prikazali prošlost, sadašnjost i budućnost te iznijeli poruku da narod bez svoje prošlosti nema ni svoje budućnosti.

Sanela Toša Ljubičić, voditeljica projekta