Dana 2. ožujka 2026. u našoj je školi održana školska razina smotre Građanski odgoj i obrazovanje – Projekt građanin, programa koji potiče učenike na aktivno i odgovorno sudjelovanje u društvenoj zajednici te razvijanje svijesti o važnosti građanskog angažmana.
Na smotri su sudjelovala dva učenička tima koji su predstavili projekte usmjerene na prepoznavanje i rješavanje konkretnih problema u školi i lokalnoj zajednici.
Tim učenika četvrtog razreda činili su Ivan Marinić, Tia Blažević, Jan Mršić i Karla Strmečki, pod mentorstvom stručne suradnice knjižničarke Nataše Mesić Muharemi. Njihova tema bila je „Sigurni u prometu“. Cilj rada bio je ukazati na problem prometne kulture među učenicima te ih educirati o osnovnim prometnim pravilima. U sklopu projekta predložili su i obnovu prometnog poligona u blizini škole kako bi učenici mogli praktično primjenjivati stečena znanja i razvijati odgovorno ponašanje u prometu.
Tim učenika šestog razreda činile su Emilija Horvat, Lucija Golik, Filipa Posavec i Jelena Radanović, uz mentorstvo nastavnice biologije i kemije Andreje Dorić. Njihov projekt „Aktivna škola“ bavi se problemom pretjerane uporabe mobitela u slobodno vrijeme učenika. Cilj projekta bio je osmisliti načine uređenja pojedinih prostora u školi kako bi učenici tijekom školskih odmora imali više mogućnosti za aktivno i kvalitetno provođenje vremena.
Tijekom rada na projektima učenici su prošli kroz nekoliko faza: odabir problema, istraživanje postojećeg stanja i zakonskog okvira, izradu prijedloga rješenja te plan djelovanja. Poseban naglasak stavljen je na prikupljanje relevantnih podataka, razgovore s predstavnicima lokalne zajednice te osmišljavanje konkretnih i provedivih prijedloga.
Povjerenstvo u sastavu Andreja Dorić, Nataša Mesić Muharemi i Anja Plantosar vrednovalo je jasnoću izlaganja, kvalitetu istraživanja, argumentiranost prijedloga i suradnju unutar timova. Učenici su u opuštenoj atmosferi pokazali znanje, kritičko promišljanje i odgovornost prema zajednici. Posebno raduje činjenica da su projekti prepoznali stvarne potrebe lokalne sredine i ponudili konkretna rješenja.
Oba tima predstavljat će školu na županijskoj razini smotre, koja će se održati 20. ožujka 2026. u Osijeku.
Svim sudionicima upućujemo iskrene čestitke na uloženom trudu, kreativnosti i hrabrosti da aktivno sudjeluju u oblikovanju boljeg društva. Zahvaljujemo i ravnateljici OŠ Darda Nataši Mumlek te načelniku Općine Darda Anti Vukoji, koji su podržali učenike u ostvarivanju njihovih ideja.
Vjerujemo da će iskustvo sudjelovanja u Projektu građanin našim učenicima biti vrijedan poticaj za daljnje odgovorno i aktivno građanstvo.





