PISAC U GOSTIMA

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 19. 11. 2021.

Susret s književnicom

Bojanom Meandžijom

Ne razmišljam mozgom djeteta, iako imam samo trinaest godina. Počinjem od sada živjeti nekim novim životom. Ugasila se vatra djetinjstva. Postajem zamišljena, iako mi lice i dalje zrači onim što posjeduju trinaestogodišnjaci.

Naša je škola 8. studenoga 2021. godine imala priliku virtualno ugostiti autoricu u organizaciji Izdavačke kuće Alfa iz Zagreba  i zajedno s njom proživjeti njezino iskustvo opisano u knjizi Trči! Ne čekaj me... Ugodnih četrdeset i pet minuta prošlo je u trenu.

Pišući iz perspektive jednog djeteta koje ne razumije što se događa oko njega autorica plete mrežu stvarnih, napetih, sivom bojom obojanih događaja koji su obilježili četiri godine njezinog djetinjstva.

Roman Trči! Ne čekaj me... spisateljica je napisala sa šesnaest godina u vlažnim prostorijama atomskog skloništa za vrijeme Domovinskoga rata u Hrvatskoj, u njenome rodnom Karlovcu. Ratna zbivanja natjerat će ju na višegodišnji boravak u podrumu i odrastanje koje se moralo dogodilo u trenutku kad prva granata pada na njen grad. Budući da je dosta vremena provodila u skloništu, svoje prve rečenice napisala je na sitnim drvenim letvicama, a ti zapisi stoje još i danas.

Ipak, u njezinoj ispovijesti nema mržnje, prozivanja, nema „drugih“ naroda i neprijatelja, samo pitanje – zašto rat?

Pogledajte i kratki dokumentarni videozapis koji priča priču sve djece svijeta koja se u samo jednoj sekundi nađu u nečemu što odrasli ljudi nazivaju ratom.

« Ožujak 2024 »