NAŠI OSMAŠI PONOVO (VIRTUALNO) PRATILI REPTILOMANIJU

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 26. 5. 2022.

(Na)učili o zmijama, kornjačama i prvoj pomoći

Drugu godinu zaredom uključili smo se u edukaciju u sklopu događanja nazvanog Reptilomanija. Riječ je o edukativnoj izložbi egzotičnih životinja, koja broji više od 18000 posjetitelja. Cilj je približiti i educirati širu populaciju o egzotičnim životinjama, koje su sve češći kućni ljubimci.

Ove će godine biti izloženo više od 40 jedinki različitih egzotičnih vrsta. Za one odvažne, bit će omogućeno fotografiranje s kraljevskim pitonom ili bradatom agamom. Budući da je događanje u Zagrebu od 25. do 29. svibnja 2022. uživo u studentskim prostorijama Veterinarskoga fakulteta, u organizaciji Udruge studenata veterinarske medicine Equus, našli smo način kako sudjelovati virtualno. Javili smo se udruzi Equus i dogovorili predavanje o gmazovima. Studentica pete godine Veterinarskoga fakulteta Gabrijela Holjevac održala je zainteresiranim učenicima osmih razreda naše škole 25. svibnja izvrsno predavanje. Posebno je bilo zanimljivo osvijestiti koliko vrsta zmija živi u Republici Hrvastkoj i da su sve zakonom zaštićene. Osim toga, naučili smo da nikada ne smijemo kornjače, koje smo kupili u specijaliziranim trgovinama za kućne ljubimce, vraćati u prirodu jer one napadaju i uništavaju naše domaće vrste u prirodnome staništu. Također nikada nije na odmet ponoviti postupke pružanja prve pomoći kod ugriza zmija otrovnica, kojih ima i u Hrvatskoj.

Učenici su jako puno toga naučili, već naučeno utvrdili i zajedno s nastavnicom Andrejom Dorić odlučili ponovno se uključiti dogodine jer je cjeloživotno učenje jako važno.

Andreja Dorić