SUDJELOVALI SMO U NACIONALNOME TJEDNU ŠKOLSKOGA DORUČKA

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 26. 10. 2021.

Povrće se u sve miješa i zdravo je!

Od 11. do 15. listopada 2021. tema je bila povrtni doručak

Hrvatski zavod za javno zdravstvo, u sklopu projekta Živjeti zdravo, ponovno obilježava nacionalni Tjedan školskog doručka, koji se održao od  11. do 15. listopada 2021.

Tjedan zdravog doručka

Zašto baš Povrtni doručak? Kao glavnu temu proslave Tjedna školskog doručka tražili smo veseli i šareni izazov. U sve naše ideje povrće se silno trudilo umiješati pa smo odlučili dati mu priliku, neka pokaže što sve može. Dok slavite Povrtni doručak, budite oprezni! Povrće se odlučilo potruditi i uključiti se u sve aktivnosti. Ovaj tjedan, povrće se u sve miješa, u sve uskače, a glavna mu je zadaća, tvrdi, očuvati zdravlje.

Odlučili smo ispuniti petodnevni školski izazov!

Potrebno je ispuniti sljedećih pet aktivnosti kako bi se dobila diploma Živjeti zdravo:

1. Uvedite barem jedan novi povrtni doručak koji ćete poslužiti u Tjednu školskog doručka!

2. Zatražite učenike da cijeli tjedan ocjenjuju školski doručak.

3. Napravite intervju sa školskim kuharom/kuharicom koji ćete izložiti na oglasnoj ploči, u blagovaonici ili na webu škole.

4. Napravite tjedni plan povrtnog školskog doručka! Budite maštoviti! Pričajte o važnosti povrća u prehrani!

5. Povrće čini najveći dio Tanjura pravilne prehrane. Provedite nastavnu lekciju „Tanjur pravilne prehrane“ na jednom školskom satu!

Doručak je za školarce najvažniji obrok u danu, a škole su mjesto gdje se svaki dan poslužuju tisuće doručaka. Zato se od 2020., svakoga listopada, uoči Svjetskoga dana hrane, slavi nacionalni Tjedan školskoga doručka..

Tjedan školskog doručka pokrenut je u sklopu projekta Živjeti zdravo, pod stručnim vodstvom prof. dr. sc. Sanje Musić Milanović, kako bi se podigla svijest o važnosti nutritivno bogatoga doručka za učenike te kako bi se omogućilo školama da pokažu svoje programe doručaka putem uzbudljivih natječaja i promotivnih aktivnosti.

Dijelovi teksta preuzeti su sa stranice: Hrvatski zavod za javno zdravstvo, projekt Živjeti zdravowww.zivjetizdravo.eu

Svi se materijali nalaze na stranici #Živjeti zdravo u školi

Kako smo obilježili Tjedan zdravog doručka, pogledajte klikom na knjižicu.

S nestrpljenjem očekujemo diplomu!