ŠESTAŠI POSJETILI NOVI EDUKACIJSKO-POSJETITELJSKI CENTAR „PODUNAVLJE“

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 25. 10. 2021.

Učili o minama i zaštiti šuma i voda

Učenici šestih razreda, pod vodstvom nastavnika i organizatora terenske nastave u sklopu projekta Naturavita, Gorana Ledenčana i Andreje Dorić, te Veronike Antal Horvat, 22. listopada 2021. odazvali su se pozivu Hrvatskih šuma i odlučili proširiti svoje znanje o gospodarenju šumom, biljnim vrstama koje obitavaju u šumi te minama kao opasnostima koje vrebaju u šumama.

“Razminiranje, obnova i zaštita šuma i šumskog zemljišta u zaštićenim i Natura 2000 područjima u dunavsko-dravskoj regiji – NATURAVITA” jedan je od najvećih projekata zaštite prirode u Republici Hrvatskoj. Financira se iz europskih strukturnih i investicijskih fondova.

Riječ je o strateškome projektu kojem je cilj razminiranje, obnova i zaštita šuma, šumskoga zemljišta i vodnih resursa. Zbog ratnih djelovanja, veliki dio šuma i šumskoga zemljišta na projektnome području i dalje je onečišćen minsko-eksplozivnim i neeksplodiranim ubojnim sredstvima, koja sprječavaju pristup te sustavno i dugoročno upravljanje tim prostorom.

U potpunosti se provodi na području Osječko-baranjske županije te obuhvaća šume i šumska zemljišta u zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže Natura 2000, odnosno dijelove Parka prirode Kopački rit i Regionalnoga parka Mura-Drava. Razdoblje provedbe projekta je od 23. lipnja 2015. do 23. rujna 2023.

Nakon vrlo teške prošle godine uzrokovane pandemijom korona virusa, učenici nisu mogli dočekati zajedničku vožnju autobusom, edukaciju na otvorenome, izlazak u prirodu, druženje s prijateljima u sigurnom okruženju... Pozorno su upijali svaku riječ predavača ing. šumarstva Dalibora Tonca, kao i vrlo poučno i zorno predavanje predstavnika MUP-a o minsko eksplozivnim sredstvima i opasnostima tih sredstava. Veselje nakon edukacije i šetnje šumom zaokružila je vrećica s prekrasnim poklonima osiguranim iz projekta.

Veselimo se budućim terenskim nastavama!

Andreja Dorić i Goran Ledenčan, organizatori terenske nastave