Četvrta mobilnost u okviru Erasmus+ programa podigla svijest o održivosti u Konstanzu
Od 26. do 31. kolovoza 2024. godine, grupa od 15 sudionika iz četiri različite države (Španjolska, Bugarska, Slovačka i Hrvatska) imala je priliku sudjelovati u mobilnosti u Konstanzu, Njemačka, u sklopu Erasmus+ programa pod nazivom “U prirodi, s prirodom – aktivno učenje na otvorenome”. Cilj mobilnosti bio je educirati sudionike o klimatskim promjenama, održivosti i ekološkoj odgovornosti kroz razne radionice, aktivnosti i izlete na otvorenom. U ovoj mobilnosti sudjelovale su učiteljice Ivana Valeri, Veronika Antal Horvat, Ivana Novak i Tihana Jozin.
Ovom mobilnošću OŠ Darda završava s ovim projektom, čija je vrijednost 37 648,00 eura, a započeo je 5. travnja 2023. i trajao je 18 mjeseci tijekom kojih su učitelji i stručni suradnici naše škole sudjelovali u četiri mobilnosti koje su se održale u Portugalu, Grčkoj, Sjevernoj Makedoniji i Njemačkoj.
Dobrodošlica i uvod u klimatske promjene
Mobilnost je započela aktivnostima upoznavanja među sudionicima, gdje je svaki tim predstavio svoju školu i zemlju. Kroz igre poput objašnjavanja značenja imena i igara s balonima, sudionici su se brzo povezali, što je otvorilo vrata za kasnije suradničke aktivnosti. Održana je i prva radionica pod nazivom “Klimatske promjene: Što znamo o tome?”. Sudionici su podijelili iskustva o klimatskim promjenama u svojim zemljama, poput sve toplijih zima i ekstremnih ljetnih temperatura.
IPCC izvješća i ekološka osviještenost
Drugi dan bio je posvećen detaljnoj analizi IPCC izvješća – procjena koje izrađuje Međuvladin panel za klimatske promjene. Sudionici su kroz grupne rasprave raspravljali o utjecaju ljudske aktivnosti na okoliš, razvijali vještine podučavanja o klimatskoj krizi te sudjelovali u radionicama o onečišćenju, potrošačkoj manipulaciji, brzoj modi i bacanju hrane.
Jedna od najzanimljivijih aktivnosti bila je izrada “Klimate fresk” – karata koje povezuju uzroke i posljedice klimatskih promjena, što je zahtijevalo suradnju i raspravu među sudionicima. Dan je završio “European Meetingom”, tijekom kojeg su sudionici uživali u lokalnim specijalitetima, upoznajući se s različitim kulturama uključenih zemalja.
Ekološki izlet i učenje na otvorenome
Popodne trećeg dana posvećeno je izletu do najvećih europskih vodopada, Rajnskih vodopada, smještenih između kantona Zürich i Schaffhausen. Sudionici su imali priliku vidjeti kako priroda ostaje očuvana unatoč utjecajima turizma. Ova aktivnost pružila je priliku za povezivanje s prirodom i promišljanje o ekološkoj odgovornosti.
Osvještavanje o otpadu i osobnom ugljičnom otisku
Četvrti dan bio je usmjeren na temu onečišćenja i otpada. Kroz grupne rasprave sudionici su podijelili kako njihove zemlje upravljaju otpadom, a zatim su naučili kako izračunati osobni ugljični otisak. Mnogi su bili iznenađeni koliko je teško održavati održivi stil života unatoč svakodnevnim naporima.
Tijekom dana sudionici su se uključili u razne aktivnosti na otvorenom i naučili novu igru pod nazivom Goosechase, koja je povezivala održivost, bioraznolikost i zagađenje s praktičnim zadacima diljem grada Konstanza.
Završne aktivnosti i refleksija
Posljednji dan mobilnosti bio je posvećen prikupljanju svih rezultata i dijeljenju korisnih obrazovnih resursa o održivosti. Sudionici su također raspravljali o razlikama u obrazovnim sustavima i kulturnim običajima zemalja sudionica. Mobilnost je završena edukativnim putovanjem u Zurich, gdje su sudionici nastavili s učenjem o ekološkim praksama.
Konstanz – grad po mjeri čovjeka
Konstanz je smješten na obali Bodenskog jezera u saveznoj pokrajini Baden-Württemberg, na granici sa Švicarskom te nudi izniman spoj povijesti, kulture i prirodnih ljepota. Grad je poznat po svojoj srednjovjekovnoj arhitekturi i šarmantnim ulicama, a njegov najpoznatiji simbol je Imperia – kip žene koja drži u ruci kralja i papu, simbolizirajući političku moć crkve i kraljevstva. Grad je također dom sveučilišta koje doprinosi mladenačkoj energiji i ekološkoj osviještenosti.
Konstanz broji 85 000 stanovnika te poznat je po visokoj razini ekološke osviještenosti i održivosti. Mnogi stanovnici grada koriste bicikl kao glavno prijevozno sredstvo, a grad ima izvrsno razvijenu mrežu biciklističkih staza. Ovo doprinosi smanjenju emisiji stakleničkih plinova i onečišćenja, čineći Konstanz jednim od najzelenijih gradova u Njemačkoj.
Osim toga, Konstanz je pionir u korištenju obnovljivih izvora energije. Grad koristi energiju vjetra i sunčevu energiju kako bi smanjio ovisnost o fosilnim gorivima, te kontinuirano potiče održive inicijative kroz lokalne programe i obrazovanje. Bodensko jezero također doprinosi ekološkom karakteru grada, pružajući čistu vodu i prirodne resurse.
Za posjetitelje, Konstanz je idealno mjesto za šetnje uz jezero, vožnju biciklom po prirodi i istraživanje povijesnih znamenitosti, poput katedrale Münster i spomenika Imperia.