Datum objave: 27. rujna 2024.
Kategorija: Naslovnica | Projekti

ŠESTAŠI I SEDMAŠI I OVE ŠKOLSKE GODINE U PROJEKTU „IZLIJ VODU DA NAS NE BODU“

Lupom traže jaja komaraca i podatke unose u tablicu

 

Pomažu znanstvenicima prikupiti važne podatke o tigrastim komarcima kako bi suzbijanje i tretiranje bilo učinkovitije * Važno je spriječiti nakupljanje kišnice, redovito čistiti vodena staništa, zamijeniti vodu u vazama na groblju, ispuniti rupe u betonu ili kamenu, redovito čistiti krovne oluke…

Naša škola i ove školske godine pomaže znanstvenicima prikupiti važne podatke o tigrastim komarcima kako bi suzbijanje i tretiranje bilo učinkovitije. Četvrtu godinu zaredom učenici postavljaju klopke za komarce i na satu biologije i prirode pomoću lupe pokušavaju pronaći jaja komaraca na daščicama iz klopke te se podatci unose u tablicu.

 

Učenici šestih i sedmih razreda, pod vodstvom nastavnica Andreje Dorić i Ane Petrošević, iskoristili su lijepo vrijeme rujna kako bi se bavili građanskom znanošću, odnosno sudjelovanjem javnosti u prikupljanju podataka potrebnih znanstvenicima. Jedan je to od najučinkovitijih načina brzoga prikupljanja potrebnih informacija o stanju u okolišu. Znanstvenici ne mogu pokriti cijelo područje, a ponekad je potrebno i malo sreće da biste se našli na pravome mjestu u pravo vrijeme. Zato su dojave građana znanstvenika neophodne kako bi se brzo i učinkovito utvrdile pojave novih ili rijetkih vrsta ili promjena u okolišu. Prof. dr. sc. Enrih Merdić sa Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku voditelj je projekta Izlij vodu da nas ne bodu te se svake godine sve više škola uključuje u projekt. Učenici su, uz prikupljanje podataka koji su najvažniji dio projekta, naučili mnogo o aktivnom uključivanju u borbu protiv komaraca. Neki od savjeta su: spriječiti nakupljanje kišnice, redovito čistiti vodena staništa, zamijeniti vodu u vazama na groblju, ispuniti rupe u betonu ili kamenu, redovito čistiti krovne oluke…

Nasrtljivi leteći napasnici vektori su za viruse, izazivaju alergije, aktivni su cijeli dan. To su samo neki od razloga zašto je važno provoditi takva istraživanja kako bismo smanjili njihovu populaciju. Pohvala svim sudionicima projekta!

 

Andreja Dorić

 

Pročitajte još

Svemir i klimatske promjene

Svemir i klimatske promjene

Svjetski tjedan svemira međunarodna je proslava znanosti i tehnologije koja se diljem svijeta obilježava svake godine od 4. do 10. listopada. Ove je godine tema Svemir i klimatske promjene. Tema slavi transformativni utjecaj svemirske tehnologije u našoj...

Skip to content