Raspored cijepljenja

PLAN I PROGRAM RADA ŠKOLSKE MEDICINE za šk.god.2019./2020.

1.razred

• kontrola vida u 2.polugodištu,
  • predavanje Higijena zubi i usne šupljine

3.razred

• mjerenje tjelesne težine i visine,
  • kontrola vida i vida na boje
  • predavanje Prehrana i skrivene kalorije

5.razred

• sistematski pregled
  • predavanje Pubertet i higijena

6.razred

• mjerenje tjelesne težine i visine,
  • Pregled kralježnice i stopala

7.razred

• ispitivanje sluha

8.razred

• cjepljenje protiv difterije,tetanusa i dječje paralize,
  • sistematski pregled i profesionalna orijentacija

Zdenka Mehić, med.sestra

Ivana Dorušak, dr.med.spec.školske i adolesc.medicine

Poštovani roditelji,

U sklopu programa mjera za zaštitu školske djece sukladno Planu i programu mjera zdravstvene zaštite iz obaveznog zdravstvenog osiguranja (NN 126/2006) i Programu obveznog cijepljenja u 2014. godini, učenici će se u školi cijepiti protiv sljedećih zaraznih bolesti:

6. razred: cijepljenje protiv hepatitisa B u tri navrata

8. razred: cijepljenje protiv difterija, tetanusa i dječje paralize.

O točnom datumu cijepljenja bit će te pravovremeno obaviješteni putem škole. Djeca na cijepljenje trebaju ponijeti cjepnu iskaznicu i medicinsku dokumentaciju o eventualnim bolestima koje liječe ili o lijekovima koje troše (npr. antibiotici, terapija za dijabetes, epilepsiju, alergiju, astmu i dr.). Liječnik će utvrditi postoji li potreba za odgodom cijepljenja.

Bolesti protiv kojih se štiti cijepljenjem su zarazne bolesti koje mogu imati teške posljedice za zdravlje.

Hepatitis B je bolest jetre koju uzrokuje virus hepatitisa B. Osobe zaražene ovim virusom mogu biti nositelji virusa, bez da imaju simptome bolesti. Virus hepatitisa B prenosi se spolnim kontaktom sa zaraženom osobom, kontaktom sa zaraženom krvlju (korištene šprice, igle, tetoviranje, piercing, četkice za zube, pribor za manikiranje..), s trudnice na nerođeno dijete tijekom trudnoće i poroda. Virus se ne prenosi kihanjem, kašljanjem, ljubljenjem, dojenjem, hranom, vodom, socijalnim kontaktom. Simptomi hepatitisa B mogu biti: umor, gubitak teka, bol u zglobovima, žutilo kože i bjeloočnica, bol u trbuhu, mučnina, a bolest može postojati i bez simptoma. Osobe zaražene hepatitisom B imaju povišen rizik nastanka ciroze jetre, karcinoma jetre i smrti.

Cijepljenje protiv hepatitisa B štiti od moguće zaraze virusom. Cijepljenje se provodi u 3 navrata injekcijom u mišić nadlaktice. Druga doza se daje mjesec dana nakon prve, a treća doza 6 mjeseci nakon prve doze cjepiva. Tada je osoba zaštićena od infekcije.

Difterija je bolest koju uzrokuje bakterija, a manifestira se debelim slojem naslaga u ždrijelu. Može izazvati teškoće disanja, paralizu, zastoj srca i smrt. Prenosi se kapljičnim putem s osobe na osobu.

Tetanus je uzrokovan bakterijom koja ulazi u tijelo kroz posjekotinu ili ranu. Očituje se bolnim zatezanjem mišića, kočenjem vilice, nemogućnošću gutanja i disanja i smrću. Ne prenosi se sa osobe na osobu.

Protiv ovih dviju bolesti djeca se prvi put cijepe u dojenačkoj dobi, a u osmom razredu se docjepljuju  jednom dozom cjepiva u mišić nadlaktice.

Dječja paraliza je bolest koju prenosi virus poliomijelitisa. Očituje se paralizom ruku i/ili nogu, a može uzrokovati smrt zbog paralize mišića za disanje. Prenosi se kapljičnim putem. Dijete se protiv ove bolesti prvi puta cijepi u dojenačkoj dobi, a u osmom razredu zadnji se put docjepljuje protiv ove bolesti jednom dozom cjepiva u mišić nadlaktice.

Za sve dodatne informacije i nejasnoće možete nas kontaktirati u ambulanti Školske medicine u Domu zdravlja Beli Manastir utorkom 7-12h ili na telefon 705173.

Unaprijed zahvaljujem na suradnji,

Jelena Burazin, dr.med

spec. školske medicine

CIJEPLJENJE PROTIV HUMANOG PAPILOMA VIRUSA – HPV

preporučeno, dobrovoljno i besplatno za sve učenike i učenice osmih razreda osnovne škole .

Cijepljenje se obavlja u ambulantama školske medicine kod nadležnog  školskog liječnika, deveterovalentnim cjepivom ( Gardasil ) u dvije doze do 15-tog rođendana, odnosno u tri doze nakon toga.

ZAŠTO CIJEPITI SVOJE DIJETE

Jer HPV-e virus uzrokuje

• rak vrata maternice i premaligne lezije u genitalnom području
  • rak rodnice i stidnice, rak penisa
  • rak anusa
  • rak grla i ždrijela u muškaraca i žena
  • genitalne bradavice  u muškaraca i žena

Prevencija od infekcije HPV virusom sastoji se od zdravstvenog odgoja, neizostavnih probira  (ginekoloških, uroloških pregleda) te cijepljenja cjepivom protiv HPV virusa

Do sada je u Hrvatskoj cijepljeno HPV cjepivom preko 20000 dječaka i djevojčica.

Cjepivo sprečava oko 90% karcinoma cerviksa, oko 70-80% premalignih lezija na cerviksu i oko 90% anogenitalnih bradavica.

Cijepljenje nije zamjena za probire.

Za sve dodatne informacije i dogovor o terminu cijepljenja nazovite ambulantu nadležnog školskog liječnika.

U suradnji s Ligom za borbu protiv raka snimljen je i filmić o HPV-eu koji možete pogledati na linku youtu.be

BOLEST KOJA NE TREBA POSTOJATI

« Travanj 2018 »