> Projekti  > eTwinning

TREĆAŠI I ČETVRTAŠI U eTWINNING PROJEKTU SUPERČITAČI 2

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 23. 6. 2021.

Umijeće čitanja - ključ koji otvara sva vrata!

Najviše su ponosni na svoje slikovnice. Uvrštene su u putujuću izložbu Avanture velikih i malih životinja, postavljenu u Gradskoj knjižnici Marka Marulića u Splitu, od 12. do 24. svibnja 2021.ž

Učenici 4.b razreda i učiteljica Mirela Kotromanović, učenici 3. razreda Područne škole Mece i učiteljica Nataša Mumlek te knjižničarka Nataša Mesić Muharemi, potaknuti dobrim rezultatima učenika te željom da se čitanje promovira kao zanimljiva i korisna aktivnost, i ove su školske godine sudjelovali u projektu Superčitači 2, namijenjenome učenicima od 2. do 4. razreda osnovne škole.

Različitim aktivnostima čitanja, slušanja, analiziranja i praćenja napretka, potaknuli su učenike da čitaju više, da čitaju s razumijevanjem i da zavole čitanje. Cilj je bio razvijati kulturu čitanja, omogućiti učenicima pristup vrijednim djelima hrvatske dječje književnosti, usavršavati tehniku čitanja, bogatiti rječnik i učiti kako učiti.

Na početku se svaki razred predstavio kratkim opisom i fotografijom. Učenicima je i učiteljicama podijeljen barometar čitanja, pomoću kojega su tijekom školske godine pratili svoj napredak u čitanju i razumijevanju pročitanoga. Svi su primijetili kako trud i vježba daju rezultate.

Zajedničkom suradnjom sa svim sudionicima projekta, nastao je zavičajni rječnik koji se može vidjeti na sljedećoj stranici

Napravilo se pomoću platforme Padlet

Razredi su najviše ponosni na svoje slikovnice. Uvrštene su u putujuću izložbu Avanture velikih i malih životinja, postavljenu u Gradskoj knjižnici Marka Marulića u Splitu, od 12. do 24. svibnja 2021.

A ovo su i naše slikovnice:

Gladni vuk  i  Skočkov i Grickov prvi dan u školi

Tijekom godine, održane su i razne radionice. Tako su učenici Područne škole izabrali svojih deset omiljenih knjiga, o kojima su razgovarali s knjižničarkom. Povodom Dana hrvatskoga kazališta, učili o kazalištu i sami glumili u kazalištu sjena.

Četvrtaši su, također, izabrali svoje najbolje knjige te pisali poruke zašto je potrebno čitati. Upoznali su se sa stvaralaštvom Ivane Brlić-Mužuranić te obilježili Svjetski dan poezije, pišući blackout poeziju. Za Dan planeta Zemlje čitali su pjesmicu Zemlja Draženke Šarić te uz pitanja izdvajali bitno i stvarali vlastite personifikacije. Na školskoj su stazi crtali Zemlju i pisali što Zemlju čini sretnom. Svaki je učenik izradio plakat o zaštiti Zemlje.

Dane medijske pismenosti obilježili su radionicom Vodič kroz medije. Govorilo se o dobrim i lošim stranama medija. Knjigu Družba Pere Kvržice Mate Lovraka obradili su lektirom u vrećici. Oslikali su ih zadatcima, a u svakoj je bilo desetak predmeta koje su asocirale na nekoga ili nešto iz lektire. Bilo je zaista vrlo zanimljivih predmeta :) Za Majčin su dan čitali Majka Ivana Božidara, stvarali i pronalazili usporedbe Majka kao..., samostalno stvarali pjesmicu, akrostih te slikali malo neobičniji portret majke.

Uzbuđenju je doprinijela knjižničarka, koja im je organizirala escape room na temu Emila i detektiva

A ako ne znate što čitati tijekom ljeta, učenici PŠ Mece vam preporučuju sve nastavke Gregova dnevnika!

Vježbali su čitanje, igrali se, crtali i stvarali. Projektom su osvijestili da znati čitati znači imati ključ koji otvara sva vrata.