Na Svjetskome danu učitelja 2011.

Autor: Branka Horvat, 10. 10. 2011.

Slikovitom baranjskom ravnicom,

učitelji i zaposlenici škole

NA SVJETSKOME DANU UČITELJA 2011.

Slikovitom baranjskom ravnicom

Uz atraktivan program, u organizaciji Janoša Bonija, ravnatelja, učitelji i djelatnici Osnovne škole Darda proslavili Svjetski dan učitelja

Čudesan svijet Parka prirode Kopački rit, staro obiteljsko gospodarstvo obitelji Sklepić i jedinstveni ambijent baranjskoga sela Karanac te ugodno i veselo druženje, uz domaće specijalitete, na prostranoj terasi restorana Kormoran u Podunavlju činili su atraktivan program naše ovogodišnje proslave Svjetskoga dana učitelja.

Nakon stručne prezentacije Parka prirode, pošli smo na pristanište na Sakadaškome jezeru, gdje nas je, na Orlu, čekao turistički vodič, s kojim smo zaplovili zoo rezervatom i poplavnom dolinom Dunava. Ondje u svako doba obitavaju velike kolonije različitih vrsta ptica, poput divljih gusaka, pataka, kormorana, čaplji, čigri, galebova, a neizostavni su i vladari kopačkih šuma - orlovi štekavci. Jednosatna vožnja brodom bila je dostatna tek za poticaj budućem istraživanju istinskih vrijednosti očuvane prirode.

Svojom očuvanošću starih panonskih kuća, jedinstvenom betonskom cestom, s tri crkve i najduljim drvoredom trešanja, Karanac spada u kategoriju etno sela. Smješten je u srcu Baranje, zagrljen, s jedne strane, Banskom kosom i, s druge, ritskim atarima.

Posjetili smo autohtono seljačko-obiteljsko turističko gospodarstvo Sklepić, utemeljeno davne 1897., s očuvanom panonskom kućom iz 1910. te vrlo zanimljivom etno zbirkom.

I, na kraju, atraktivna lokacija restorana Kormoran i veliki park sa stazama za šetnju upotpunili su nam i zaokružili još jedan lijepo provedeni dan u našoj slikovitoj baranjskoj ravnici.

Branka Horvat