OŠ DARDA USPJEŠNO ODRADILA I SVOJE DRUGO ERASMUS+ DOMAĆINSTVO

Autor: Administrator , 30. 10. 2018.

Poduzetničke ideje pretočene u Jesenski sajam

S Erasmusovcima iz Latvije, Bugarske, Katalonije i Hrvatske družila se i mlada, uspješna poduzetnica Martina Završki, koja im je poručila: Ne odlazite iz Hrvatske! Trebate imati dobru ideju, zapeti i sigurno ćete uspjeti!

Gostoljubivost Baranjaca, mnoštvo zanimljivih radionica, izvrsno organizirani izleti u Kopački rit, Osijek i Zagreb te vrijedni i poduzetni učenici i učitelji okupljeni u zajedničkome Erasmus+ projektu Kreativni učenici, sutrašnji poduzetnici (Creative Learners, Tomorrow's Entrepreneurs) rezultirali su da je Osnovna škola Darda i svoje drugo Erasmus+ KA2 domaćinstvo (15.-19. listopada 2018.) uspješno odradila. U svoje su se škole, sretni i zadovoljni, vratili i Katalonci (Alcarras), i Latvijci (Vainode), i Bugari (Topolovgrad), njih ukupno 22.

Naglasak trećega susreta učenika i učitelja bio je na poduzetništvu, kazala je Nataša Mesić Muharemi, školska knjižničarka i glavna koordinatorica projekta, dodajući: Središnji je događaj bio Jesenski sajam, u povodu Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje, u kome su sudjelovali i gosti i cijela naša škola, na radost brojnih mlađih i starijih posjetitelja. Učenici su pripremali sajamske proizvode, određivali im cijenu, prodavali ih te sudjelovali u cjelokupnoj organizaciji.

Svoju su kreativnost i poduzetnost, prethodno, pokazali u radionicama. Izrađivali su i ukrašavali pločice s porukama, ukrase od raznovrsnoga zrnja na drvenim podlošcima te cvijeće od recikliranih majica. Ništa manje aktivni nisu bili u novinarskoj, fotografskoj i likovnoj radionici. Svoju su inovativnost pokazale i domaće učiteljice, prezentiravši što rade u redovitoj nastavi pomoću informacijsko-komunikacijskih tehnologija te održavši predavanje na temu komunikacije.

Osim toga, željeli su i pokazati kako se i ne baš omiljeni i teški predmet, matematika, može podučavati i učiti na poduzetnički, kreativan i zabavan način. Bugari su, tako, kroz bajku proveli zadatake s računskim operacijama, Latvijci su pokazali koliko je zanimljivo rješavanje sudokua, dok su Katalonci prikazali kako učiti omjere snimajući filmove, u kojima, primjerice, učenik izlazi iz šalice. Darđani su, pak, pokazali kako organiziraju večeri matematike, Maths is fun, prema uzoru Društva matematičara Hrvatske. Učenici su svakih sedam minuta kružili po šest postaja, na kojima se našlo tangrama, koordinatnih sustava i kvadriranja. Također i zadataka iz forenzičke domene, u kojoj su morali izračunati je li u pitanju muška ili ženska osoba, čiji su ostaci pronađeni na arheološkim iskopinama.

A kako svoju kreativnost i poduzetnički san pretočiti u ozbiljan posao predstavila im je bivša darđanska učenica, dvadesetgodišnja Mecanka Martina Završki, koja već godinu dana uspješno vodi svoj zdravljak „Špajz“ u samome središtu Osijeka. Od svježih sezonskih namirnica i sa željom da ih potakne na zdravu prehranu, u svojim im je popularnim teglicama pripremila zdravi ručak. Ostvarila sam svoj san i sretna sam, kazala je Martina, poručujući mladima: Ne odlazite iz Hrvatske! Trebate imati dobru ideju, zapeti i sigurno ćete uspjeti!

S njome se složio i ravnatelj škole Janoš Boni, koji je primjetio da se, zbog odlaska velikoga broja mladih obitelji u Njemačku, Irsku, Švedsku i druge europske zemlje, broj učenika, od 2008. (664 učenika), smanjio za više od dvjestotinjak. Školu danas pohađa 425 učenika i u njoj rade 62 djelatnika.

više slika pogledajte u našoj foto galeriji.

« Ožujak 2024 »