ZNANSTVENICA U GOSTIMA

Autor: Veronika Antal Horvat, 13. 6. 2018.

„Izlijte vodu da vas ne bodu!“

„Izlijte vodu da vas ne bodu!“ - tom je rečenicom doc.dr.sc. Mirta Sudarić Bogojević započela svoju priču o komarcima. Predavačica Sudarić Bogojević radi na Odjelu za biologiju Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku,  po zanimanju je entomologinja koja se primarno bavi istraživanjem komaraca, a u našu je školu došla na poziv nastavnice biologije Andreje Dorić koja želi znanost približiti učenicima. Učenici sedmih i osmih razreda naše škole odazvali su se predavanju koje je mlada znanstvenica održala na vrlo zanimljiv način. Iza naziva predavanja „Vampirice bez zuba“ krile su se komarice koje trebaju našu krv kako bi uspješno donijele male „ krvopije“ na svijet. Iako su nam komarci dosadni kukci, saznali smo da su korisni u hranidbenom lancu, da se mužjaci hrane cvjetnim sokom, da ženke jače privlači miris znoja ili ugljikova dioksida kojega izdišemo...Isto tako saznali smo da su prenosioci mnogih bolesti koje nisu baš bezazlene, a u Hrvatskoj živi, ne biste vjerovali, 53 različite vrste komaraca. Predavačica nam je ispričala kako uzorkuje komarce, kako prepoznaje vrste, kako se zainteresirala za znanost proučavanja kukaca te se na kraju zahvalila ravnatelju i nastavnici zbog poziva u školu kako bi se promovirao program za mlade „Biolog i ja“. Nakon predavanja učenici su bili veoma zadovoljni, jer su, osim mnogo znanstvenih podataka, naučili i pregršt korisnih  savjeta kako se riješiti komaraca, a neke ćemo podijeliti s vama: komarci ne vole miris citrusa, izlaze u sumrak i iz svih posudica koje se nalaze u vašem dvorištu izlijte vodu- tako se neće moći razmnožavati i neće vas bockati.

Andreja Dorić

« Ožujak 2024 »