4. SVIBNJA 2012.: DAN ŠKOLE U ČAST MILENKU JALŠOVCU

Autor: Branka Horvat, 7. 5. 2012.

Da te mogu pjesmom zvati...

Iz ljubavi sve nastaje, rađa se, otkriva i odgaja. Traje i poslije života. Osobe čije su životne staze vođene ljubavlju i nesebičnim darivanjem drugome, ostavljaju stope dobrote koje ispunjavaju prostor i kada ih više nema na zemaljskome putu. Postoji snaga u njima koja ne poznaje vremenske i prostorne granice, jer traju riječima i djelima, prepoznati po dobroti srca u svome stvaranju i radosnome davanju svijetu i ljudima!

Radost života i osjećaj kako nam je potreban i blizak, u nama oživljava naš Milenko Jalšovec, čija nas je prerana smrt duboko potresla prošlogodišnjega 1. svibnja. Dobar, pošten i skroman čovjek, predani učitelj glazbene kulture i glazbeni pedagog, samozatajni umjetnik i romantičar. Najbolje od sebe, čisto srce i dobru dušu, lijepe misli i stvaralačko umijeće, otkrivao je svojim pjesmama. Plodovi njegova stvaranja radosno žive i oživljavaju u nama.

Davao se Milenko nesebično svijetu i svojoj obitelji, koja mu je bila potpora, nadahnuće i izvor ljubavi, živeći za njih, svoje voljene – suprugu Katicu, kćerku Kseniju, sina Gorana i širu obitelj. Hvala svima, vama što čuvate najintimnije uspomene!

Osnovna škola Darda ponosna je što je Milenko tijekom svojega života bio dijelom nje. U znak ljubavi i zahvalnosti, ovogodišnji rođendan, 48. Dan škole, posvetila je nezaboravnim Milenkovim glazbenim ostvarajima! Koncert Da te mogu pjesmom zvati posvećen je darivanju ljubavi, tako potrebne uvijek i danas, domovini, dragocjenostima Baranje i svemu što je u Milenku živjelo i po čemu je upamćen. Lirski toplo dirao je srca, mamio suze radosnice, otkrivao čaroliju glazbene umjetnosti. I danas je Milenko, na drukčiji način, s nama!

Već u naslovima pjesama koje je uglazbio pršti ljubav, domoljublje, Baranja. Klicao je: Baranjo, mili zavičaju, Sloboda je majka Hrvatska, Ja Hrvatsku imam, Koliko te volim, ej Baranjo moja, Najljepši dani života moga, Zauvijek će živjet' hrvatska ruža! Skladao je i Bećarsku, Rajske anđele i Novi život. Koliko je volio svoj baranjski zavičaj, štokavsko narječje i ikavicu, toliko je ljubio i svoje Međimurje i Hrvatsko zagorje. Ljubio je KAJ. Stoga je i uglazbio Domjanićevu Za zbogom i Jeršekovu Slavonec jesem, al' zagorski sin. Uslijedila je Još jena popevka te Još dve čaše, dve popevke. Surađivao je s brojnim pjesnicima, Ivanom Novačkim, Maricom Kokanović, Stipom Kljajićem…, surađivao je s poznatim i cijenjenim aranžerima, Silvijem Glojnarićem, Stjepanom Mihaljincem, Franjom Batorekom, Željkom Nikolinom, Aleksandrom Homokyjem i Darkom Ocvirkom. Skladao je sam, s gitarom u ruci, ali i sa svojim voljenim bratom Brankom.

Milenko je, doista, svojim radom i djelima poticao razvoj umjetničkoga stvaralaštva, afirmirao hrvatsko glazbeno stvaralaštvo u svijetu, čuvao hrvatsku kulturnu baštinu, promičući vrijednosti i ulogu glazbe u životu ljudi. Time je pridonio i razvoju hrvatskoga društva u cjelini. Državni zavod za intelektualno vlasništvo zaštitio je 13 njegovih pjesama.

Milenko je rođen 19. listopada 1954. u Mirkovcu. Osnovnu je školu završio u Dardi. Glazbenu kulturu diplomirao je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu 1978. godine. U Osnovnoj školi Darda zaposlio se 1. travnja 1979. i u njoj proveo svoje 32 uspješne, radne godine.

Od prvih dana Domovinskoga rata stavio se u službu obrane integriteta Republike Hrvatske. U ratnome vihoru, u veljači 1992., uključio se i u početak rada Radio Baranje. Njegove su pjesme prognanim Baranjcima i ranjenim dušama bila intimna veza s domom i snažna nada. Nakon mirne reintegracije Baranje, vratio se u svoju školu, u svoju Dardu. Nastavio je posao koji je najviše volio - glazbeno poučavanje i odgoj mladih. Zbližavao je sve koji vole glazbu, poeziju, umjetnost. Pomagao je i gostima Osnovne škole Darda, Šokačkoj grani, tamburaškome sastavu iz Duboševice, te Stjepanu Jeršeku Štefu.

Svi skupa smo, na koncertu, otvorili svoja srca radosti stvaranja! Ponosno, pjesmom, dozivali smo sjećanja na dragoga nam Milenka!

* * *

Prema idejnoj zamisli Janoša Bonija, ravnatelja škole, cijeli je koncertni program osmislila Aleksandra Cvidrak Čeliković, učiteljica glazbene kulture te voditeljica zbora učenika predmetne nastave i zbora učitelja naše škole, koji je nedavno osnovala i s njime imala veoma uspješnu premijeru. Solistice velikoga zbora bile su osmašice prekrasna glasa, Rebecca Subašić i Martina Vuk.

Voditelji zbora učenika razredne nastave, ujedno i solisti pjevači u zboru učitelja, bili su Biljana Kodžoman, učiteljica razredne nastave, i Josip Klaić, vjeroučitelj.

Zborove su, instrumentalno, pratili učenici Rea Ernst, Luka Jurak, Robertino Ament i Robert Sorić. Ritmičare su uvježbavale Sandra Forjan i Mirela Kotromanović, učiteljice razredne nastave.

Lijepe su poruke, recitalima, oduševljenoj publici prenosili i učenici Iva Fremec, Dino Varga, Fran Alilović, Lara Levnaić, Emanuela Jakić, Marina Geić, Tena Magušić Dumančić, Patricia Miljak, Matea Plantosar i Mihaela Šimunović. Njihove su mentorice bile Anica Dominić i Branka Horvat, učiteljice hrvatskoga jezika.

Scenografkinja je bila Nataša Mumlek, učiteljica razredne nastave. Fotografije i video prerano preminuloga učitelja Milenka skupila je, uredila i prikazala Nataša Mesić Muharemi, knjižničarka.

Branka Horvat