UZ DAN VODA I DAN PLANETA ZEMLJE

Autor: Branka Horvat, 29. 4. 2012.

Budite promjena koju želite vidjeti!

DAN VODA

Dan voda održava se svake godine 22. ožujka, s ciljem da bi podsjetio ljude da čuvaju vodu i da je ne zagađuju.Već je 7 milijardi ljudi na planeti! Taj će se broj ubrzo i povećati i nećemo imati dosta vode za sve nas! Pitke vode ima samo 2-3% na planetu. Zato treba čuvati vode, da bismo preživjeli! Naša škola sve to zna i svaki put obilježava taj dan.

Ovogodišnji Svjetski dan voda obilježen je u poplavnome području Parka prirode Kopački rit, s namjerom da se skrene pozornost javnosti na potrebu očuvanja poplavnih područja koja, ujedno, imaju potencijal za proizvodnju hrane, uvažavajući prirodne mogućnosti i stoljetnu tradiciju lokalnoga stanovništva. Upravo ekosustavi koji ovise o vodi, kao što su vlažna i vodena staništa, predstavljaju i najugroženija staništa te, zbog svoje složenosti i osjetljivosti, zahtijevaju i temeljitiji pristup svih sektora koji upravljaju tim prirodnim dobrima. Glavna poruka usmjerena je na potrebu trajne suradnje vodnoga gospodarstva, poljoprivrede i zaštite prirode, kao i drugih sektora i nevladinih udruga, u planiranju i provedbi projekata kojima je okosnica zaštita i očuvanje voda i prirodnih vrijednosti.

Republika Hrvatska obiluje vodnim resursom, koji čini temelj mnogih ugroženih staništa i zaštićenih područja, ali, isto tako, čini i strateški resurs 21. stoljeća. Odgovornost svih institucija koje upravljaju tim resursima izuzetno je velika, a pronalaženje najboljih rješenja moguće je samo uz razumijevanje i suradnju, učeći na primjerima dobre prakse. Jedan od takvih primjera svakako je Park prirode Kopački rit, poplavno područje koje svojim sustavom zaštite od poplava, bioraznolikošću, korištenjem autohtonih pasmina i očuvanjem ribljega fonda čini dobar temelj za razvijanje mnogih razvojnih projekata, koji će biti u suglasju s prirodom i okolišem, na korist lokalnome stanovništvu.

DAN PLANETA ZEMLJE

Sam se naziv Earth day prvi put upotrijebio 21. ožujka. Gradonačelnik San Francisca Joseph Alioto 1969., u proglasu kojim je odlučeno da se u gradu i na područja San Francisca proslavi kao Dan planeta Zemlje.

Na prijedlog bolivijske vlade, 2009. godine Opća je skupština Ujedi­njenih naroda 22. travnja proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje.

Povodom Dana Zemlje organiziraju se mnoge akcije koje potiču ljude na razmišljanje kako sačuvati prirodne resurse. Ljudi nastoje uštedjeti svu energiju koja se može sačuvati. Sve stvari koje se mogu reciklirati bacaju se u kontejnere za reciklažu.

Ove godine organizatori Dana planeta Zemlje pozivaju sve Zemljane da se mobiliziraju, jer naš planet ne može više čekati. Zbog recesije koja je pogodila gotovo sve zemlje svijeta, očuvanje okoliša i ekološki problemi stavljeni su na kraj reda i ne pridaje im se dovoljno pažnje.

Dakle, počnite od sebe samih! Kako je veliki Gandhi rekao: Budite promjena koju želite vidjeti! Ako svi ljudi ovoga svijeta malim koracima krenu prema održivome razvoju, stvari će se itekako promijeniti na bolje!

Kampanja za Dan planeta Zemlje 2012. godine osmišljena je kako bi pružila ljudima mogućnost da ujedine svoje glasove i time dodatno ojačaju pokret za zaštitu okoliša te osiguraju obnovljive izvore energije za sve i održivu budućnost za Zemlju. Pokret se sastoji od pojedinaca svih dobi i sa svih dijelova svijeta na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini, s naglaskom na prestanak korištenja fosilnih goriva te okretanju obnovljivim izvorima energije, poboljšanju energetske učinkovitosti i poduzimanju radnji da energija postane svima dostupna.

Jedan od glavnih ciljeva ovogodišnje kampanje je i „Milijarda zelenih djela“ (A Billion Acts of Green), koja za svoj glavni cilj ima dostizanje jednu milijardu djela do konferencije Ujedinjenih naroda o održivome razvoju (Rio 20) u lipnju 2012. godine, koja će tada biti predstavljena.

Naš planet ne može više čekati političare i vlade da svojim uredbama i zakonima spriječe masovno uništavanje prirode i okoliša! Odgovornost pada i na nas, „male“ ljude. Pokrenite se, jer Zemlja treba junake više nego ikad!

Fran Stojković, 5.b