PREDSTAVNICE OŠ DARDA SUDJELOVALE NA OKRUGLOME STOLU U ORGANIZACIJI KULTURNOGA CENTRA ROMA BARANJE

Autor: Branka Horvat, 9. 7. 2022.

Uspjeh romske djece ovisi o njihovome učenju i socijalizaciji

Odlično opremljen Centar provodi kulturne, obrazovne i savjetodavne aktivnosti * Mentorice zadužene za pomoć u učenju i pisanju školskih zadaća istaknule su da je puno naših učenika zatražilo njihovu pomoć u pisanju zadaća, izradi školskih projekata te tumačenju pojedinih nastavnih sadržaja

Učenje i socijalizacija – mimo kuće i škole naziv je okrugloga stola održanoga u darđanskome Kulturnome centru Roma Baranje 6. srpnja 2022. Tema je okupila brojne sudionike, s ciljem da se romsku djecu potakne na stjecanje radnih navika i životnih vještina te motivira za osmoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje.

Zaključak predstavnika Centra za socijalnu skrb, Osnovne škole Darda (edukacijske rehabilitatorice Gordane Horvat i učiteljica Mirele Kotromanović, Tihane Jozin i Branke Horvat), kao i Općine Darda, Romskoga resurnoga centra Darda i Udruge Roma Općine Darda, koji su, ujedno, bili i domaćini i organizatori okrugloga stola, ali i provoditelji trogodišnjega EU projekta Jačanje kompetencija nacionalnih manjina s područja Općine Darda, je da dječji pristup obrazovanju i njihov školski uspjeh ponajviše ovise o kvalitetnoj povezanosti obitelji i institucija te važnosti osiguravanja jednakih mogućnosti za uključivanje u obrazovanje. Tome uvelike pridonose i programi unutar spomenutoga projekta - Odgovorno roditeljstvo i Škola za sve, kojima roditeljima osiguravaju psihosocijalnu podršku, karijerno savjetovanje i stručno osposobljavanje za odabrana zanimanja, a djeci, pak, pomoć u usvajanju školskoga gradiva, kreativne radionice, kao i psihološku podršku. Ukupna je vrijednost projekta, koji je namijenjen i romskim, ali i drugim nacionalnim manjinama s područja općine, 3.400.000,00 kn, a njime je i odlično opremljen Kulturni centar Roma Baranje, u kojemu se odvijaju sve aktivnosti.

Mentorice zadužene za pomoć u učenju i pisanju školskih zadaća istaknule su da je puno naših učenika zatražilo njihovu pomoć u pisanju zadaća, izradi školskih projekata te tumačenju pojedinih nastavnih sadržaja i to svakodnevno, od 7.00 do 19.00 sati. Sretni i zahvalni mladi korisnici njihovih usluga ponosno su im pokazali svoje svjedodžbe o završenome razredu. Nadaju se da će zadovoljnih mladih korisnika sljedeće nastavne godine biti još više, zaželjela je voditeljica Sanja Cvetko Srđenović.