OSMAŠE I UČITELJE ODUŠEVIO IZLET NA PAPUK I JANKOVAC

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 1. 6. 2022.

Okrijepljeni ljepotama slavonske i svjetski prepoznate gromadne gore

Obišli smo PP Papuk: planinarski dom i park šumu Jankovac, na 475 m nad morem, Voćin i Geoinfo centar te geološki lokalitet Rupnicu

Bilo je lijepo nakon toliko vremena uz smijeh i pjesmu ponovno putovati.

Dana 25. svibnja 2022. učenici osmih razreda, njihovi razrednici Snježana Horvat, Ljubica Krašnjak i Nenad Čačić te nastavnik geografije Goran Ledenčan krenuli su put Papuka, odnosno Jankovca. Terenska nastava bila je u organizaciji turističke agencije Anima Travel i pratnji vodičice Roberte Fabčić.

Vožnja do Jankovca bila je uzbudljiva, budući da put vodi kroz šumu, uskom, mjestimice i strmom cestom. Unatoč tomu, autobusom su često odjekivali smijeh i pjesma. Po dolasku na odredište, dočekalo nas je stručno vodstvo. Učenici su dobili sve potrebne informacije vezane uz mjesto koje smo posjetili.

Krenuli smo u obilazak Grofove poučne staze na Jankovcu. Nalazi se u najljepšem dijelu Park šume Jankovac, uz planinarski dom. Na putu smo uživali u jankovačkim jezerima i slapu Skakavac. Pristup prelijepim prizorima omogućile su nam pješačke stazice, drveni mostići i rukohvati. Poučna je staza nazvana Grofovom iz poštovanja prema grofu Josipu pl. Jankoviću, čovjeku koji je otkrio ljepotu i vrijednost Park šume. Učenici su dobili informacije i o biljnom i životinjskome svijetu, kao i o geološkome nastanku PP Jankovac.

Nakon obilaska Park šume, u restoranu planinarskoga doma imali smo vrijeme za ručak i okrijepu. Potom smo krenuli put Voćina, u posjet  Geoinfo centru. Usput smo posjetili i geološki lokalitet Rupnicu. Godine 1948. proglašena je prvim hrvatskim geološkim spomenikom prirode. Nastala je iz vulkana koji je stvorio prirodni mozaik stijena, poslaganih poput golemih kamenih stupova. U Voćinu je učenike oduševilo 6D kino i njegova multimedijalna dvorana. Putovali smo Papukom kroz različita razdoblja, razgledavali postavljenu izložbu biljnoga i životinjskoga svijeta. Učenici su bili raspoloženi i nisu skrivali zadovoljstvo.

Oko 17.30 bilo je vrijeme za povratak. Na putu prema Dardi učenici su bili raspoloženi, nisu pokazivali umor, niti iscrpljenost. Rastali smo se uz smijeh i pjesmu te napunjeni novom energijom zaključili kako nas je izlet okrijepio i svima dobro došao.

Ljubica Krašnjak