POSJET HRVATSKOM NARODNOM KAZALIŠTU U OSIJEKU

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 8. 6. 2022.

Prepuni dojmova, punih stomaka i s osmjehom na licu

- Mislio sam da će mi biti dosadno, ali bilo je predobro!
- Hvala što ste nas vodili, bilo je odlično!
- Od sada ću ići barem jednom godišnje u kazalište!
- Kad idemo opet?!

… samo su neke od izjava učenika koji nisu krili oduševljenje nakon odgledane predstave.

Dana 23. svibnja, u organizaciji školske knjižničarke Nataše Mesić Muharemi i nastavnika Glazbene kulture Luke Dukmenića te u pratnji ravnatelja Janoša Bonija, psihologinje Slađane Vukojević, nastavnika Gorana Ledenčana i nastavnice Andreje Dorić, 48 učenika naše škole uputilo se busom u osječki HNK pogledati operetu Kneginja čardaša, mađarskog „gospodara operetnog žanra“ Emmericha Kálmána.

Kneginja čardaša (Die Csárdásfürstin), operetu u tri čina s jednom pauzom i prosječnim ukupnim trajanjem od 170 minuta, naši učenici pogledali su u jednom dahu!

Priča je to o ljubavi popularne kabaretske pjevačice Sylve Varescu (Kristina Habuš) i bečkog kneza Edwina Ronalda (Igor Krišto), koju njegovi roditelji ne odobravaju, te duhovitog grofa Bonija Káncsiánua (Robert Adamček) i ljupke kneževe nećakinje Kontese Stasi (Ivana Medić). U režiji mađarskog redatelja Miklósa Gábora Kérenyia te uz dirigentsku palicu maestra Filipa Pavišića, uz vokalne soliste nastupali su zbor, orkestar i baletna skupina HNK u Osijeku te studenti preddiplomskog studija glume i lutkarstva AUKOS-a. Na kraju predstave, uz ranije navedene ljubavne parove, učenici velikim pljeskom nagrađuju iznimno duhovitog pijanog vojnika, čiji lik utjelovljuje mladi i talentirani epizodist HNK u Osijeku - Blaž Galojlić.

U predivnim odjevnim kombinacijama te uz maksimalno pridržavanje kazališnog bontona i hvalevrijedno ponašanje, učenici su predstavili našu školu u najboljem svjetlu! Nakon odgledane predstave, tijekom četrdesetominutnog iščekivanja busa, zasluženo su iskusili sve čari osječke Županijske ulice rasporedivši se u American bar Dollar, McDonald's i sve postojeće kebabdžinice. Prepuni dojmova, punih stomaka i s osmjehom na licu, sjeli su u bus te se uputili svojim kućama bogatiji za još jedan školski događaj kojeg će još dugo pamtiti

Luka Dukmenić, nastavnik GK