U POVODU DANA PLANETA OSMAŠI DEBATIRALI O NUKLEARNOJ ENERGIJI

Autor: Nataša Mesić Muharemi, 4. 5. 2022.

Crveni tim argumentirano kaže NE!

Povodom Dana planeta Zemlje željeli smo na malo drukčiji način progovoriti o problemima proizvodnje energije i štetnim utjecajima na okoliš. Iz biologije, kemije, geografije i fizike učenici osmih razreda uče o obnovljivim i neobnovljivim izvorima energije, o dobrim i lošim stranama svakog od njih, upotrebi, budućnosti energenata... Stoga su nastavnici Andreja Dorić i Goran Ledenčan odlučili osmašima pripremiti debatu kako bi ih upoznali s pravilima debate, iznošenjem svoga stava na osnovi argumenata koje su prikupili proučavajući zadanu literaturu.

Inače, prema definiciji, rasprava, diskusija ili debata temelji se na iznošenju misli, a kao  dokazi i potvrde mišljenja iznose se navodi / citati, dokumenti, statistički podatci, općeprihvaćene činjenice, spoznaje i vrijednosni sudovi. Debata se često pokreće oko neke postavljene teze ili tvrdnje pa se sudionici odlučuju za ili protiv, obrazlažući i argumentirajući svoje mišljenje. Naša je zadana tema za debatu bila Nuklearna energija - ZA ili PROTIV.

Nastavnik Ledenčan odabrao je učenike, podijelio im materijale koje su proučavali dva tjedna i poučio ih pravilima debate. Ulogu sudaca imali su nastavnici i učenik 8.b Marko Trusk. Učenicima je to bilo prvi put da debatiraju, ali su usvojili pravila, dobro se pripremili i zaista snagom argumenata pokušali uvjeriti protivničku ekipu da su baš oni u pravu. Bilo je zaista zanimljivo i vrlo korisno.

Pobijedio je Crveni tim koji je bio PROTIV nuklearne energije jer su imali jasnije i bolje predočene argumente. Učenici su debatirali cijeli školski sat i izrazili veliko zadovoljstvo, dobar osjećaj kada mogu iznositi svoje mišljenje te želju ponoviti debatu s nekom novom temom. Naravno da ćemo im priuštiti to zadovoljstvo. Bravo za naše osmaše, buduće građane demokratskoga društva koji znaju zauzeti stav!