ERASMUS+: PREDSTAVNICI NAŠE ŠKOLE UPOZNALI BOGATU SICILIJANSKU POVIJEST I KULTURU

Autor: Veronika Antal Horvat, 6. 6. 2018.

Europa u malome veseli se i razumije

3. mobilnost u sklopu projekta Promoting the social inclusion of our disadvantaged students, through the knowledge of the rich European cultural heritages / history, Sicilija, Canicatti (21.-26. svibnja 2018.)

Andiamo! Spremni za novo putovanje na Siciliju u okviru programa Erasmus+, kako bismo naučili mnoštvo novoga, upoznali nove prijatelje, kulturnu baštinu, povijest, tradicijske običaje... Iskra Kujundžić i Luka Malović, učenici šestih razreda OŠ Darda, u pratnji nastavnica Nataše Mesić Muharemi, koordinatorice projekta, i Andreje Dorić,  krenuli su na put 19. lipnja 2018.

1. dan

Nakon što se avion iz Budimpešte uspješno prizemljio i nakon što smo se smjestili u Cataniji, drugome gradu po veličini na Siciliji i glavnome gradu istoimene provincije na jugu Italije, koji leži na istočnoj obali Sicilije, u podnožju 30-ak km udaljenoga vulkana Etna, imali smo idući cijeli dan vremena za obilazak toga predivnoga grada. Uskim ulicama, koje podsjećaju na Dalmaciju, hodali smo gradom i nailazili na mnoge znamenitosti. Manaestro di Santo Nicolo, Teatro Romano, Fontana dell Amendno, Piazza elefantino, La cattedrale della Santa Agata... samo su neka od prekrasnih mjesta koja smo taj dan posjetili. Fascinantnu Etnu, najviši aktivni stratovulkan u Europi, vidjeli smo u daljini. S druge smo strane osjećali miris Jonskoga mora.

2. dan

Piazza de Borsallino. Mjesto za sastanak s ostalim sudionicima projekta. Španjolska, Portugal, Nizozemska, Finska, Cipar, Slovenija, Grčka, Italija i Hrvatska - devet zemalja koje će prezentirati svoja bogatstva kulture i povijesti, a učenici  iz Nizozemske, Italije, Hrvatske, Portugala, Cipra i Španjolske stjecati nova znanja i prijateljstva, posebice uključivati u sve aktivnosti učenike s posebnim potrebama, koji mogu i trebaju biti aktivni članovi društva.

Autobus pun učenika škole „Don Bosco“ iz Canicattia i njihovi učitelji došli su po nas te smo svi zajedno krenuli na put za Canicatti, s usputnim izletom u poznato turističko mjesto Taorminu. Mnoštvo velikih procvjetalih kaktusa i predivno more uveli su nas u grad umjetnosti u pokrajini Messini, koji leži na Jonskome moru. U pratnji vodiča obišli smo Teatro Greco, fontanu na središnjem trgu te uživali u pogledima na uređene cvjetne balkone i trgovine s mnoštvom umjetnina. Nastavili smo put za Canicatti i u večernjim satima susreli se s ljubaznim domaćinima, koji su šest dana bili zamjenske obitelji našim učenicima.

3. dan

U školi „Don Bosco“ učenici i učitelji priredili su nam bogat i veseo glazbeni program, iskazali dobrodošlicu i počastili nas svojim sicilijanskim specijalitetima. Nakon obilaska škole i učenja talijanskih fraza u jednoj od učionica, učenici su se zajedno igrali na školskome dvorištu tradicionalnih igara djece Sicilije. Bilo je predivno gledati „Europu u malom“, koja se smije, trči, veseli i razumije. Nakon odmora, naši učenici, Iskra i Luka, održali su učenicima škole prezentaciju o hrvatskome nacionalnome kulturnome bogatstvu i naučili ih pisati imena na glagoljici. Imena su pisali na bookmarkerima, koji su im ostali za uspomenu, a Iskra i Luka dobili su veliki zasluženi pljesak. Dan smo završili obilaskom Canicattija, koji, kao i sva mjesta do sada, obiluje povijesnim zdanjima - Piazza Roma, Piazza Dante, Teatro Sociale, mnoštvo crkava...

4. dan

Novo odredište - Agrigento, Valle di templi (Dolina Hramova), koja se od 1997. nalazi na popisu UNESCO-ve zaštićene svjetske baštine. Konkordijin hram najbolje je očuvani grčki hram, a imali smo čast vidjeti još sedam hramova poredanih po kamenoj terasi. Izvan zidova su plantaže pistaccija - drveta čiji su plodovi zaštitni znak Sicilije. Dan smo završili na predivnoj plaži Sredozemnoga mora. Vjetar nas je spriječio u kupanju, ali ne i u uživanju na pješčanoj plaži.

5. dan

Palermo. Glavni grad pokrajine Sicilije. Obilazak grada, koji vrvi turistima, započeli smo u Sicilan Parliamentu, predivnome zdanju koje je bilo puno umjetnina, mozaika, zlata... Cijeli stari dio grada Palerma turistička je znamenitost pa nam je trebao cijeli dan da obiđemo to bogatstvo. Najimpresivnija građevina svakako je katedrala, ali kud god pogled skrene pojavi se dio povijesti. Šarene ulice pune su trgovina s tradicionalnim proizvodima - narom, limoncellom, arancinima, canelonima... U večernjim satima vratili smo se u Caniccati.

6. dan

Dobrodošlica u vrtiću „Sandro Pertini“. Mali vrtićarci priredili su kratak program i proveli nas kroz svoj vrtić te pokazali neke aktivnosti koje provode. Nakon kušanja tradicionalnih jela i druženja, uslijedio je glazbeni program koji je još jednom pokazao da pjesmu i ples jednako razumiju sva djeca Europe. Učenicima su svečano uručeni certifikati o sudjelovanju u projektu te su to učenici proslavili zajedničkim aktivnostima u sportskoj dvorani, a učitelji sastankom gdje se provela analiza dosada učinjenoga te dale smjernice za nove mobilnosti u Španjolskoj, Cipru i Sardiniji. Kruna svega bila je razmjena knjiga koje su izradili učenici svih zemalja sudionika projekta, o proljetnim i ljetnim običajima, festivalima i svečanostima u svome zavičaju. Dan je završio druženjem, kada su podijeljeni i certifikati nastavnicima, sudionicima projekta.

7. dan

Sedmi dan bio je rezerviran za povratak u Hrvatsku, Baranju, Dardu. Nakon svega, možemo potvrditi izreku da je iskustvo najbolji učitelj. Iskra i Luka zaslužuju sve pohvale za svoju aktivnost, znanje engleskoga jezika, empatiju i prijateljstvo s učenicima iz cijele Europe. Erasmus+ projekt je koji nudi puno, samo treba htjeti. Mogu svi, vjerujte!

Nataša Mesić Muharemi i Andreja Dorić