VELEPOSLANSTVO RUMUNJSKE DAROVALO KNJIGE OŠ DARDA

Autor: Veronika Antal Horvat, 10. 5. 2018.

Cilj je njegovanje starorumunjskoga / bajaškoga jezika

To je nastavak naše uspješne sedamnaestogodišnje suradnje s Udrugom žena Romkinja Romsko srce iz Jagodnjaka i njezinom predsjednicom Nadicom Balog, zaključuje ravnatelj Janoš Boni

Zahvaljujući Veleposlanstvu Rumunjske u Zagrebu, knjižnica OŠ Darda, kao i još nekoliko osnovnih škola i dječjih vrtića u Baranji, obogaćena je sa stotinjak novih knjiga različitoga obrazovnoga i beletrističkoga sadržaja na starorumunjskome / bajaškome jeziku, prvim knjigama te vrste u Hrvatskoj. Cilj je potaknuti učenike Rome Bajaše, čiji su preci prije više od 700 godina naselili Baranju i danas čine 95 posto romske populacije, na učenje i njegovanje svoga materinskoga jezika.

Romi Bajaši baranjski su starosjedioci, sa svojom autohtonom kulturom i jezikom, ali bez znanja o svome materinskome jeziku. Starorumunjskim govore, ali ne čitaju i ne pišu, kazala je Nadica Balog, predsjednica Udruge žena Romkinja Romsko srce, uručivši vrijednu donaciju našoj školi.

Balog naglašava da učenici i roditelji, kojih je blizu pet tisuća u Osječko-baranjskoj županiji, i rumunjsko veleposlanstvo nestrpljivo čekaju suglasnost nadležnoga ministarstva za početak njegovanja bajaškoga jezika u osnovnoj školi (C program) te da isto veleposlanstvo ima namjeru platiti zainteresiranima studij jezika u Rumunjskoj.

To je nastavak naše uspješne sedamnaestogodišnje suradnje s Udrugom žena Romkinja Romsko srce iz Jagodnjaka, zaključuje ravnatelj Janoš Boni, dodajući: Između ostaloga, u svibnju prošle godine završili smo EU projekt Obrazovanjem do ljudskih prava, čiji je nositelj bilo Romsko srce, a partneri, tijekom osamnaest mjeseci, OŠ Jagodnjak i Udruga Romkinja Kašmir Belišće.

Inače, Udruga žena Romkinja Romsko srce nevladina je neprofitna udruga, osnovana s ciljem poboljšanja uvjeta i kvalitete života romske populacije, kroz aktiviranje i unaprijeđenje potencijala žena Romkinja.

« Ožujak 2024 »