SANELA TOŠA LJUBIČIĆ SA ŠESTAŠIMA REALIZIRALA PROJEKT TURSKA DARDA

Autor: Veronika Antal Horvat, 29. 3. 2017.

Točka na i – Huremina i Sulejmanova ljubavna priča!

Jedna od najljepših ljubavnih priča koju je povijest napisala ona je između Sulejmana Veličanstvenoga i njegove Rokselane, svima poznatije kao Hurem. Ispisana je u 16. stoljeću, a petsto godina poslije, 28. ožujka 2017., u učionici povijesti, ispričali su ju, za učenike šestih razreda naše škole, Tanja Topalov i Nemanja Marjanović, članovi Udruge za ruralni turizam Đola iz Darde, „male, ali vrijedne grupice entuzijasta, koja Dardu gleda kao nebrušen biser”. Bio je to vrhunac projekta Turska Darda, koji je s učenicima uspješno realizirala Sanela Toša Ljubičić, učiteljica povijesti, koja ih je pozdravila s Merhaba (Zdravo) Nasilsiniz (Kako ste?).

Ja sam Roxelana, rođena sam kao Aleksandra Ruslana Lisowska ili Anastasja Lisowska, dok mi je nadimak u djetinjstvu bio Nastia. U Osmanskome Carstvu bila sam poznata, uglavnom, kao Haseki Hürrem (Hürrem znači vesela) Sultan ili Hürrem Haseki Sultan. Također sam bila poznata kao Roxolena, Roxolana, Roxelane, Rossa, Ružica; na arapskom  Karima - plemenita.

Inspirirala sam slikare, glazbena djela, uključujući Joseph Haydn's Simfoniju br. 63, operu Denysa Sichynskya, balet, predstave i nekoliko romana, napisanih uglavnom na ukrajinskome, ali i na engleskome, francuskome i njemačkome, predstavila se nazočnima Hurem.

Iako je tijekom njegove vladavine Osmanlijsko Carstvo doseglo svoj vrhunac i postalo svjetska sila, Sulejman Veličanstveni svojoj se crvenokosoj ljepotici uvijek obraćao nježno. Pod pseudonimom Muhibbi, skladao joj je pjesmu:

Miomirise moj, blago moje,

Ljubavi i sjajni mjeseče.

Najdraža moja i najljepša sultanijo.

Živote moj, moje rajsko vino.

Proljeće moje, radosti i danu.

Hej, moja nasmijana ružo.

Hvalim te vjekovima.

Srce mi je strepnja, a oko mi je vlažno.

Ja sam Muhibi i sretan sam!

Moj lik, dodao je, ukrašava unutrašnjost zgrade Predstavničkoga doma SAD-a. Jedan je od 23 lika kojima se odaje počast tijekom cijele svjetske povijesti. William Shakespeare spominje me u Mletačkome trgovcu, a P. J. Parker piše djelo Roxelana and Suleyman. O meni su snimljene turske serije Muhtesem Yuzyil (Sulejman Veličanstveni) i Hürrem Sultan. Pojavljujem se i u filmovima Les trois sultanes (1912.) i Egri csillagok, tj. Stars of Eger (1968.). U igrici Assassin's Creed prikazan sam kao mladić, a u igricama Age of Empires III, Civilization IV i Civilization V pojavljujem se kao vladar Osmanlija, naglasio je svoj bogati životopis Sulejman Veličanstveni.

Cilj je projekta bio zainteresirati učenike za zavičajnu povijest Darde u 16. st. Istraživali smo najznačajnije sultane Osmanskoga Carstva, Mohačku bitku, pad Baranje i Osijeka u turske ruke, gradnju Sulejmanovoga mosta te osnovne riječi iz turskoga jezika, od kojih su mnoge sastavni dio suvremenoga hrvatskoga jezika, istaknula je Toša Ljubičić, dodavši da se u projekt uključila i učiteljica Jasna Schönberger sa svojim razredom.

Na kraju zanimljive i lijepo zaokružene povijesne priče, svoje su učenike, kolegice i drage goste, Hurem i Sulejmana, koji su s učenicima odrađivali neizbježne i moderne selfije, učiteljice počastile pitom od sira, ratlukom i crnim čajem, jer Turci ne piju „tursku kavu“.

Slatki domjenak bio je prigoda i da se svi prisjete da su nam neka od omiljenih jela, poput ćevapa, bureka i kebaba, stigla upravo iz Turske! I da se sazna da postoji turski grad Batman! I da se izgovori najduža turska riječ - muvaffakiyetsizleştiricileştiri­veremeyebilecekleri­mizdenmişsinizcesine! Isto tako, da Hrvati do danas Turcima nisu vratili posuđeno – riječi budala, šećer, rakija, čarapa itd., itd.! Što li reći, nego Gule Gule (Do viđenja)!

« Ožujak 2024 »